Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

21. srpen 1968 aneb rozděl a panuj

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Je dobře, že Češi a Slováci společně vzpomínají na výročí tragického srpna 1968. A že přes všechny politické rozdíly se dokáže k tomuto výročí sejít v Praze slovenský premiér Robert Fico s Mirkem Topolánkem a prezident Klaus dojede za Ivanem Gašparovičem do Bratislavy. Srpen 1968 byl totiž opravdu ještě společný. Sovětské tanky byly přijímány se stejnou mírou zloby, bezmoci a ponížení v Česku i na Slovensku. Zatímco do Česka se nakonec Moskva neodvážila (východo)německé tanky s ohledem na dějinné reminiscence poslat, respektive je po pár hodinách stáhla, na jižní Slovensko Kreml maďarské okupační tanky poslal.

Brzy ale v Moskvě pochopili, že jedním z předpokladů úspěšné „normalizace“, jak Kreml nazval nastolení ortodoxně komunistického kolaborantského režimu, je Československo rozdělit. Ostatně mohli se učit od Hitlera, který Čechy a Slováky rozeštval o třicet let dříve.

Proto Moskva nařídila, aby byla do konce dotažena federalizace Československa, jediná věc z pražského jara, která přežila vpád vojsk a následné nastolení husákovského režimu. Federace byla především úlitbou Slovákům, Češi vždy pokládali za „svoji“ federální vládu v Praze a o tom, že existuje ještě nějaká vláda česká, neměli téměř ponětí.

Na Slovensku bylo přes výjimku jménem Dubček reformních komunistů a „pravicových živlů“ nesrovnatelně méně než v Česku. Pražské jaro se oprávněně nazývá pražské - mnoho Slováků v něm důležité úlohy nehrálo.

I proto normalizace probíhala na Slovensku daleko mírněji než v Česku. Ti, kdo šli v Česku z akademie a univerzit k lopatě, byli na Slovensku přeřazeni do nižších funkcí, uklizeni do knihoven.

Sedmdesátá léta byla z ekonomického pohledu zlatou dobou komunismu - ale především pro Slovensko, kde v každé dolině vyrostla nějaká továrna, paneláková sídliště a dřevěné chalupy ve slovenských vesnicích vystřídaly břízolitové zděné veledomy.

Koneckonců Gustáv Husák, šéf normalizační strany a pak i státu, nikdy nezapomněl na to, že je Slovák. Čechy a Slováky se ale Rusům ani jejich pomahačům úplně rozeštvat nepovedlo. A 17. listopad 1989 byl stejně tak český jako slovenský. K tomu, aby byl plán okupantů mimoděk dokončen, museli přijít pánové Klaus a Mečiar. Oba, čirou náhodou, velcí obdivovatelé Ruska.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...