Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Na Zlínsku začíná lyžařská sezona

Zimní střediska ve Zlínském kraji zahajují letošní lyžařskou sezonu. Milovníci zimních sportů mohou o víkendu jet například do Velkých Karlovic, na soláňské sedlo či na Kohútku na Valašsku, dokonce už od pátku pojedou vleky ve Stupavě na Uherskohradišťsku. Do terénu mohou vyrazit i běžkaři, konkrétně na upravené tratě na Pustevnách v Beskydech.

Lada v Muzeu umění zlomil rekord

Výstava Josefa Lady v olomouckém Muzeu umění překročila očekávání pořadatelů. Za první týden od instalace ji navštívilo na 2300 lidí, což předčilo loňskou výstavu světoznámého zakladatele op-artu Victora Vasarelyho. Ladova retrospektiva patří k nejvýznamnějším projektům Muzea umění a láká velké i malé diváky. Obrovský zájem škol přiměl muzeum dokonce k zavedení objednávek. Ladovy obrázky jsou takto v Olomouci k vidění poprvé.

Případ postřeleného podnikatele neskončil

Případ osmatřicetiletého Ladislava Kuty obžalovaného z pokusu o vraždu šestapadesátiletého podnikatele Karla Svobody se vrací zpět ke krajskému soudu. Vrchní soud v Olomouci včera vyhověl jeho odvolání. Podle soudců jsou v rozsudku takové rozpory, že je třeba případ znovu projednat. Muž byl původně odsouzen na čtrnáct let. Podnikatel, který byl zasažen u Velehradu z bezprostřední blízkosti dvěma ranami ze samopalu, přežil jen díky včasné lékařské pomoci.

Uničovský azyl slouží i přespolním

Uničovský azylový dům začne přijímat klienty i z jiných obcí mikroregionu. Ředitelka Centra sociálních služeb města Uničova Miroslava Hoduláková řekla, že v noclehárně mohou nově přespat také lidé ze čtrnácti dalších obcí. Dosud byl azylový dům vyhrazen jen lidem s trvalým bydlištěm v Uničově. Jeden den pobytu v uničovském azylovém domě přijde na 85 korun, za jedno přespání v noclehárně se platí šedesát korun.

O „nejvyšší“ byty v Ostravě je zájem

V Ostravě včera začal fungovat bytový komplex Atrium Slezská, který vznikl nad fotbalovým stadionem Bazaly a jehož byty jsou nejvýše položenými ve městě. Většina z celkem 123 bytů už má své majitele, zbývají zhruba dvě desítky volných bytových jednotek, které by mohly být obsazeny do června příštího roku. Ceny bytů se pohybují v rozmezí od 1,6 do osmi milionů korun.

Těhotné ženy nedávají vyšetřit srdce plodu

Olomoucký kraj zaostává v počtu vyšetření srdečních vad plodu. Pouze pětina těhotných žen v Olomouckém kraji podstupuje vyšetření srdečních defektů u svého plodu. Dětská kardioložka Renata Kutrová řekla, že screening by se měl v regionu plošně zvýšit alespoň na dvojnásobek a spolu s dalšími lékaři chce apelovat na gynekology, aby srdce nenarozených dětí více sledovali. Olomoucký kraj stále patří k místům s podprůměrným počtem vyšetření.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....