Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Starou ženu zabil pomník na hřbitově

Na hřbitově v Pavlovicích na Přerovsku spadl v neděli žulový pomník na seniorku. Osmasedmdesátiletá žena na místě zemřela. Policisté nevylučují, že příčinou pádu pomníku mohl být silný vítr. Ke zjištění přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. Pomník byl vysoký 100 a široký 90 centimetrů, přičemž tloušťka desky byla devět centimetrů.

Zastupitelé prověří financování domova

V Havířově vznikne kontrolní komise, která prověří financování a výstavbu Domova seniorů Helios za zhruba 235 milionů korun. Dům se otevřel letos v únoru. Podle některých byla jeho stavba, kterou platilo město ze svého rozpočtu, předražená. Kontrolní komise vytvoří zástupci všech politických stran v zastupitelstvu a doplní ji i odborník z oboru stavebnictví, kterého navrhne opozice. Na mimořádném zasedání o tom včera rozhodli zastupitelé.

Řidič autobusu nadýchal čtyři promile

Policisté v Uherském Hradišti včera dopoledne zadrželi silně opilého řidiče autobusu, který za volant usedl se čtyřmi promile alkoholu v krvi. Opilý šofér, který převážel i skupinu školáků, skončil na policejní služebně. Na podivné chování řidiče policisty upozornil anonymní telefonát.

V Olomouci přibudou další přechody

Olomoucká radnice bude investovat do vybudování nových přechodů pro chodce. Objeví se například v Balbínově, Studentské či Zolově ulici. Magistrát rozšíří počet přechodů na základě žádostí obyvatel.

Tři muži se vyhýbali nástupu do vězení

Ostravští kriminalisté včera dopadli tři odsouzené muže, kteří se vyhýbali nástupu do vězení. Při pátrací akci s názvem Květ zadrželi devětačtyřicetiletého muže odsouzeného za podvod, který se dlouhodobě vyhýbal nástupu do výkonu trestu. Ve vězení skončil i sedmatřicetiletý zloděj a osmačtyřicetiletý podvodník. Zadrženým mužům hrozí, že zůstanou ve vězení až o dva roky déle, než jim stanovil původní trest.

Moravskoslezský kraj uvažuje o půjčce

Moravskoslezský kraj zvažuje úvěr ve výši jedné miliardy korun. Z něj by chtěl spolufinancovat projekty podpořené evropskými dotacemi. Realizaci některých projektů chce urychlit a uskutečnit je již v následujících dvou letech. Podle hejtmana Jaroslava Palase je za hospodářské krize třeba podpořit výstavbu.

Církevní památky získají průvodce

Nejvýznamnější církevní památky ve Zlínském kraji, které byly veřejnosti zatím přístupné jen omezeně, budou mít od 1. května průvodce. Do projektu Otevřené brány je kromě Svatého Hostýna a Velehradu zařazen například chrám sv. Jana Křtitele v Kroměříži, kostel Narození Panny Marie s přilehlým karmelitánským klášterem ve zlínské části Štípa či barokní kostel sv. Jiljí v Chropyni.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: