Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Ze sadů mandloní má být turistická atrakce

Městské mandloňové sady hodlají turistům otevřít Hustopeče na Břeclavsku. Rozkládají se na bezmála čtyřech hektarech a jsou botanickou raritou Moravy. Do příští sezony v sadech vznikne naučná stezka. Mandloně kdysi patřily čokoládovnám Zora Olomouc, které později převzala skupina Nestlé. Sady osiřely před lety poté, co firma rozhodla, že pěstování mandlí není efektivní. Město po letech jednání zbývající část sadů odkoupilo.

Lidé ve Zlínském kraji odevzdali 124 zbraní

Za tři měsíce takzvané zbraňové amnestie odevzdali lidé ve Zlínském kraji policii 124 zbraní. Žádná nesouvisí s nějakou trestnou činností. Akce, v rámci níž mohou lidé beztrestně policii předat nelegálně držené zbraně a případně jejich držení legalizovat, trvá od 1. února do konce července.

Olympiádu pro děti chce Olomoucký kraj

Olomoucké hejtmanství se bude ucházet o pořádání letní olympiády dětí a mládeže v roce 2011. Kraj se pokoušel získat sportovní hry už letos, s nabídkou však uspěl jihočeský Tábor. Hejtmanství chce za dva roky uspořádat olympiádu na sportovištích v Olomouci a Prostějově. Rozpočet akce by mohl dosáhnout asi 15 milionů korun.

Vizovice představí předměty ze sbírek

Vizovický zámek představí poprvé ve své novodobé historii restaurované sbírkové předměty. Každý z těchto exponátů je totiž uložen mimo prohlídkové okruhy památky, návštěvníci je tak nemají možnost spatřit. Veřejná prezentace se uskuteční 19. května v 17.00. Za posledních pět let se správa zámku může pochlubit devatenácti takovými předměty.

Střet vlaku s vozem zablokoval trať

Nákladní vlak společnosti ČD Cargo se včera dopoledne střetl na železničním přejezdu s výstražnými kříži v Dobroticích na Kroměřížsku s nákladním vozem Tatra. Jeho třiapadesátiletého řidiče transportoval vrtulník kvůli vážným zraněním do olomoucké fakultní nemocnice. Provoz na železniční trati byl asi 2,5 hodiny přerušen.

Slavnosti Ostravaru budou letos až v srpnu

Letošní Slavnosti pivovaru Ostravar se budou konat výjimečně až na konci srpna. Oznámili to včera organizátoři. Pivovar Ostravar ze společnosti Pivovary Staropramen je uspořádá ve svém areálu na Hornopolní ulici 29. srpna. Od tradičního červnového termínu letos upustil kvůli dubnové modernizaci provozu.

Jeden bezdomovec pobodal druhého

Třiapadesátiletý bezdomovec pobodal v závěru minulého týdne v parku na Jižních Svazích ve Zlíně svého o čtyři roky mladšího známého. Muž utrpěl otevřené zranění břicha, které procházelo až k játrům. Je po operaci a leží v Baťově krajské nemocnici. Útočníka policisté obvinili z ublížení na zdraví a výtržnictví.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...