Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Pražská auta budou mít nové espézetky

Nové státní poznávací značky pražských automobilů budou začínat písmeny AA. Zhruba na přelomu roku je začne vydávat pražský magistrát. Poslední pražská značka 9A9 9999 bude vydána nejpozději v prvních měsících příštího roku. Pak se začne používat kombinace 1AA, tedy dvě písmena místo současné série s dvěma čísly a jedním písmenem. Žádné jiné regiony tak daleko nedošly.

Výstava o radnici byla prodloužena

Pro mimořádný zájem byla až do 7. září prodloužena výstava Srdce města, která mapuje všechny dosavadní plány na dostavbu Staroměstské radnice. Je instalována v Sále architektů přímo na radnici už od dubna. Touto dobou už ji měla vystřídat výstava o nedávné urbanistické soutěži na proměnu Strahova. Pražany však stále zajímají originální, odvážné i přízemní plány několika generací architektů, kteří chtěli vtisknout Staroměstskému náměstí svou pečeť. Z uplynulých osmi soutěží však vítěz nevzešel. Magistrát se zatím nerozhodl, zda uspořádá devátou.

Bém chystá olympijskou čistku

Personální změny ve společnosti Praha olympijská chystá pražský primátor Pavel Bém. Napsal to server Aktuálně.cz. Bém podle něj chce, aby kandidatura Prahy na pořádání letních olympijských her v roce 2020 byla úspěšnější než ta předchozí, při které Praha vypadla již v prvním kole. Pro server tak připustil, že společnost Praha olympijská, která se stará o pražskou kandidaturu, projde transformací. „Začátkem příštího roku dojde k transformaci společnosti Praha olympijská, dojde k personálním změnám,“ cituje Béma Aktuálně.cz. „Na rok 2020 se budeme chtít připravit s větší intenzitou a větší ambicí a nepochybně se silnějším týmem v zádech,“ dodal Bém.

Kolovratský palác ukáže svou historii

Kolovratský palác v areálu Senátu bude zanedlouho viditelně připomínat svou nedávnou historii. Po dvě desítky let byl sídlem československé vlády za první a druhé republiky a krátce i vlády protektorátní. Nejen tehdejší období mají připomenout dobové fotografie na stěnách jedné z chodeb paláce. Projekt je společným dílem Senátu, Národního muzea a Vojenského historického ústavu.

Do Kolovratského paláce se vláda nastěhovala po jeho odkoupení od hraběnky Olgy Kolowratové Krakovsko-Liebsteinské „za umluvenou cenu trhovou“ 3,97 milionu korun. Vláda, respektive tehdejší „Presidium ministerské rady“, začala v paláci působit od 19. března 1923; do té doby ministerská rada úřadovala na Pražském hradě.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...