Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Architekta Wiesnera připomíná deska

Rekonstrukci památkově chráněného sídla Českého rozhlasu Brno dovršilo umístění pamětní desky. Ta připomíná autora budovy, architekta Ernsta Wiesnera. Pětiposchoďový dům v Beethovenově ulici z roku 1925 původně projektoval pro banku, rozhlas do ní přesídlil až v roce 1950. Deska z kaleného skla je umístěna napravo vedle hlavního vchodu, autorkou návrhu je Zuzana Poloncová.

Nezvaný soused zničil ženě drahý mobil

Z ničeho nic prý zazvonil u dveří sedmadvacetileté Brňanky ve Slatině její pětatřicetiletý soused. Přes její odpor se domohl se vstupu dovnitř a požadoval tisíc korun. Žena mu je ze strachu vydala, když se však mobilem pokusila přivolat pomoc, nezvaný host jí telefon za deset tisíc vytrhl a zničil. Případ řeší policie.

V některých nádržích se stále dá koupat

V Jihomoravském kraji zůstává několik nádrží, kde plavci najdou čistou vodu. Je například v obou koupacích biotopech v Kovalovicích u Brna a v Banticích na Znojemsku, kde je bez sinic i opticky viditelných nečistot. Bez obav se lze koupat také v rybníku Suchý na Blanensku, nádrži Lučina na Hodonínsku, koupalištích v Lulči i Vémyslicích. Zákaz koupání v Brněnské přehradě trvá.

Po dvou soutěžích budou i dvoje dožínky

Na jihu Moravy se letos bude sklizeň oslavovat hned dvakrát. Konkurenční dožínky pořádají krajský úřad a Agrární komora. Akce zemědělců se uskuteční 5. a 6. září na výstavišti v Brně, hejtmanství svou akci uspořádá o týden dříve ve Vyškově. Podobně se obě instituce rozešly letos i v soutěžích o nejlepší potraviny.

Spor architektů ukončí soud za týden

Krajský soud v Brně včera obdržel poslední důkazní materiály ve sporu mezi architekty, kteří usilovali o právo připravit projekt opravy vily Tugendhat. Firma Omnia, která soutěž vyhrála a projekt připravila, zažaluje architekta Jana Sapáka. Ten s kolegy u soudu vydobyl právo projekt připravit a naopak ho vzít Omnii. Nyní ho Omnia žaluje kvůli výrokům o zmanipulování soutěže. Soudkyně rozsudek vynese 28. srpna.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: