Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Brněnský soud předá část práce do Jihlavy

Krajský soud v Brně učiní další krok ke zřízení samostatného soudu pro Vysočinu v Jihlavě. Tam zatím pracuje pouze tříčlenný civilní senát, od září se tam ale přesune i menší část trestní agendy vztahující se k moravské části Vysočiny. Specializované případy zůstávají v Brně. Zřízení plnohodnotného krajského soudu v Jihlavě je podle ministerstva spravedlností otázkou let, proto volí cestu zřizování poboček. Tu má brněnský krajský soud i ve Zlíně.

VZP seřídí sportovcům kola i brusle

Základní servis kol a kolečkových bruslí nabídne sportovcům Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vyškolený tým ze servisního stanu, který 25. srpna vyroste u svratecké cyklostezky u pavilonu Anthropos, zájemcům jejich dopravní prostředky zdarma zkontroluje a nabídne i některé užitečné pomůcky pro zvýšení viditelnosti při jízdě. Pokud nebude pršet, bude stanoviště VZP v provozu od 13 do 18 hodin.

Romové míří vzpomínat do Žalova

Na místě cikánského pracovního tábora Žalov v Hodoníně u Kunštátu budou zítra vzpomínat na největší transport tamních Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Areálem Žalova za války prošlo celkem 1396 osob, z nich 207 zemřelo a 871 bylo transportováno. Události připomíná pomník u areálu tábora a na lesním pohřebišti. Pietní shromáždění začíná u hodonínské kaple v 11 hodin, brněnské Muzeum romské kultury tam organizuje společnou cestu autobusem.

V kleci odhozené do příkopu byly kočky

Klec s vyděšenými mňoukajícími kočkami válející se v příkopu u silnice v Adamovské ulici v Brně neunikla pozornosti chodců. Přivolaní strážníci na místě napočítali osm vězněných zvířat. Zkusili klec narovnat, aby je převezli do útulku. Dno klece poškozené po předchozím pádu se však propadlo a kočky tak dostaly příležitost k útěku. Té taky využily a zmizely.

Letní kino připravilo speciální „nášup“

Heslem Nášup označují v Kuřimi u Brna prodloužení provozu letního kina na tamním zámku. Bude v provozu dnes i zítra vždy od 20.30 hodin. Dnes je na programu Taková normální rodinka, zítra film František je děvkař.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: