Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Přes nádraží Vršovice stále se zpožděním

Provoz na železniční trati přes nádraží Praha-Vršovice, kde se v sobotu srazila posunovací lokomotiva s rychlíkem z Brna, nebyl do včerejšího večera zcela obnoven. Dálkové vlaky ve směru na Kolín a Pardubice byly nadále odkloněny přes stanici Praha-Libeň. Poškození zabezpečovacího zařízení ve stanici Praha-Vršovice se nepodaří odstranit dříve než dnes po poledni, oznámil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Podle něj se mohou některé spoje zpozdit.

„Trafa zabezpečovací a sdělovací techniky železniční stanice Vršovice jsou poškozená u poškozené výhybky. Do tohoto úseku proto nelze vrátit provoz,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Kladno se zbavilo exprimátorova audi

Kladenský magistrát se po pěti letech užívání zbavil luxusního audi, kvůli kterému čelí stíhání bývalý primátor tohoto města Milan Volf (ODS). Vedení radnice si nyní pořizuje Škodu Superb a audi dalo protiúčtem. Podle Volfova nástupce Dana Jiránka (ODS), který služební vůz také využíval, se provoz auta městu nevyplácel. „Opravy jsou na tomhle typu vozidla hrozně drahé. Když odešel termostat a bylo potřeba vyčistit klimatizaci, tak to stálo zhruba sto tisíc - a to už je cena, za kterou se na některé typy vozidel dá platit roční leasing,“ řekl Jiránek.

Bývalý primátor Volf podle soudu prosadil nákup luxusního Audi A8 v rozporu se zákonem i předpisy města. Volf vinu odmítá a proti patnáctiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem na jeden a půl roku se odvolal.

Aktivisté organizují petici proti výstavbě

Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr se obává zastavění zeleně v takzvaném Trojmezí mezi Chodovem, Spořilovem a Záběhlicemi. Organizuje proto petici, kterou chce předat příští týden pražským zastupitelům. Včera o tom informoval zástupce střediska Jan Chvátal.

Zastupitelé budou příští týden zřejmě jednat o zrychleném projednávání 19 významných změn územního plánu, mezi kterými je i návrh týkající se Trojmezí. Návrh, který podle Chvátala umožní zástavbu území, už schválila městská rada. „Trojmezí je posledním kouskem nezastavěné krajiny sevřeným ze všech stran paneláky,“ uvedl Chvátal.

Praha 10 odmítá, že by plánovaná změna územního plánu měla zlikvidovat přírodní park v Trojmezí. „Praha 10 chce pouze zastavit chaotické ,salámování' tohoto území, ke kterému do současné doby neustále směřovaly snahy jednotlivých majitelů pozemků v dotčené oblasti,“ tvrdí mluvčí městské části Jan Charvát.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy