Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Kraj pošle deset milionů korun na ICRC

I přes letošní špatnou situaci veřejných rozpočtů přispěje letos Jihomoravský kraj deseti miliony korun na Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). To vzniká ve spolupráci s americkou klinikou Mayo ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Přispět na stavbu 50 miliony korun se zavázala minulá krajská rada, dosud uvolnila 40 milionů. Nové vedení kraje včera schválilo odeslání posledních peněz.

Zemřela pamětnice Dora Müllerová

Ve věku nedožitých 89 let zemřela 1. dubna předsedkyně Německého kulturního sdružení v Brně Dora Müllerová. Byla jednou z mála lidí německé národnosti, kteří v Brně zůstali po takzvaném pochodu smrti v roce 1945. Ve městě strávila takřka celý život a angažovala se ve zlepšení vztahů mezi národnostmi, byla autorkou výstavy o antifašistickém rakouském a německém exilu v Brně ve 30. letech 20. století Přestupní stanice Brno. V roce 2005 obdržela Cenu města Brna.

Ptačí příjmení nahradí vstupenku do zoo

Ptačí den hodlají již tradičně oslavit zítra v brněnské zoo. Na soutěžní stezce si zájemci mohou otestovat znalosti o opeřencích, připravena bude výstava dravců i sokolnického vybavení. Návštěvníci s ptačím příjmením mají vstup zdarma. „Někteří by si ale měli ověřit, že jejich příjmení skutečně z ptačí říše pochází. Rosomáci si musejí koupit vstupenku,“ připomněl pomýleného návštěvníka ředitel Martin Hovorka. Otevřeno je od 9 do 18 hodin.

Dívčí sen naznačuje, jak ženy vidí muže

Stěny brněnské Reduty na pět týdnů zaplnila díla, jejichž hlavním námětem jsou muži a jejichž autorkami jsou v převážné většině ženy. Expozice nazvaná Dívčí sen naznačuje, jak různorodě umělkyně zobrazují opačné pohlaví a své představy o něm.

Kraj si hodlá půjčit miliardu a půl

Vedení Jihomoravského kraje plánuje kvůli hospodářské krizi a zmírnění jejích následků úvěr u Evropské investiční banky ve výši asi 1,5 miliardy korun. Peníze chce v letech 2010 až 2013 investovat do cestovního ruchu, rozvoje lázeňství, vědy, výzkumu, sociální péče a dopravy. Souhlasit ale musejí i zastupitelé.

***

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....