Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Věstonická venuše čeká na „kolegyni“

Brněnští muzejníci stále nevědí, zda se slavná Věstonická venuše setká se svou „kolegyní“ z rakouského Willendorfu. Původně měly stát bok po boku na výstavě pravěkého umění v pavilonu Anthropos, rakouská soška ale zatím nepřicestovala. Rakušané stále zvažují, zda sošku nevyčíslitelné hodnoty zapůjčí. V Anthroposu se až do konce června koná unikátní výstava nejstaršího umění střední Evropy, lidé na ní poprvé mohou vidět nejslavnější díla té doby.

Tři pacienti na jihu Moravy čekají na testy

Lékaři v Jihomoravském kraji zatím prověřovali šestnáct případů podezření na takzvanou mexickou chřipku. U třinácti pacientů již testy definitivně vyloučily nakažení virem A(H1N1). U tří lidí se stále čeká na výsledky, řekla krajská epidemioložka Renata Vaverková. Podle ní nebudou s největší pravděpodobností pozitivní ani výsledky u zbývajících tří lidí.

Pernštejn je ve finále pohádkového klání

Pouze do pondělka už bude možné hlasovat v anketě o nejpohádkovější hrad a zámek, kterou vyhlásil Národní památkový ústav. Koná se na internetových stranách www.npu.cz a včera v ní vedl Hradec nad Moravicí, následovaný Telčí a Raduní, z hradů byl na tom nejlépe čtvrtý Pernštejn. Celkem zatím hlasovalo na šestnáct tisíc lidí, rozdíly mezi finalisty jsou ve stovkách hlasů.

Olšovec má už vodu nevhodnou ke koupání

Rybník Olšovec v Jedovnicích severně od Brna má už na začátku sezony vodu nevhodnou ke koupání. Vysoký obsah sinic tam při rozborech zjistili hygienici. Podle Anny Žádníkové z krajské hygienické stanice zvažovali i to, zda tam koupání ihned nezakázat. Nakonec se rozhodli udělit známku mírnější – čtyřku z pěti možných. Informaci stanice zveřejnila na svých internetových stránkách.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!