Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

40 tisíc odborářů v Praze. 'Vláda lže jako komunisti,' hřímal předák

Demonstrace odborů proti vládním reformním záměrům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace odborů proti vládním reformním záměrům | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Po hodině a půl projevů doprovázených skandováním, pískáním a troubením skončila zpěvem české hymny na Václavském náměstí demonstrace odborářů proti vládním reformám.

Podle odhadů organizátorů i policie se na ní sešlo na 40 000 protestujících. Na závěr protestu účastníci demonstrace přijali prohlášení proti vládním reformám, které jsou podle nich zákeřné a ublíží zaměstnancům a tělesně postiženým.

"Reformy zdravotnictví, daňového, důchodového a sociálního systému jsou nedomyšlené, odbyté, ideologicky podbarvené, bez jakýchkoli analýz dopadů na občany. Mají posloužit k uvržení zdravotnictví, penzí a sociální péče do služeb zisku," citoval z prohlášení Josef Středula z nejpočetněji zastoupeného svazu Kovo.

Protestu přálo slunečné počasí. Lidé, kteří je akce zúčastnili od jejího začátku, ale stáli nebo v pochodu šli na slunci až čtyři hodiny. K dispozici měli vodu v lahvích a občerstvení si kupovali i v obchodech podél náměstí.

Protest z pódia pod heslem "Otevřete oči" moderovala herečka a někdejší poslankyně Unie svobody Táňa Fischerová a místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Opilci, Paroubek a "živé obrazy"

Akci přihlíželi policisté a zdravotníci, kteří pomohli několika opilým lidem. Odboráři nejrůznějších odborových svazů zaplnili náměstí od sochy sv. Václava až po úroveň Opletalovy ulice.

Demonstranty přišel podpořit i bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD). "Je dobře, že lidé z celé republiky přijeli vyjádřit odpor proti vládě a jejím takzvaným reformám," řekl Paroubek.

"Nejenom odboráři, ale také lidé z některých občanských sdružení, ale také někteří pravicoví ekonomové upozorňují na nebezpečí důchodové reformy," prohlásila například Fischerová. Reformy podle ní hrozí chaosem celé zemi.

Demonstrace odborů proti vládním reformním záměrům

Z obrazovky za pódiem svůj vzkaz vyřídil například sociolog Jan Keller, k vidění byly "živé obrazy" ironizující pod zvukem písně Karla Gotta Být stále mlád důchodovou reformu. "Zdravotní sestry, hasiči, lékaři a záchranáři, ale i řada dalších profesí. Není možné, aby pracovali ještě v 70 letech," podotkla Sokolová.

Vláda podle odborářů nedokáže zabránit rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů, nehledá konsensus s opozicí, sociálními partnery, ale ani s veřejností.

Bratrstvo kočičí pracky alespoň drželo spolu

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil kromě kritiky podoby zamýšlených reforem obvinil vládní politiky ze lži. Jiní odboroví vůdci volali přímo po nových volbách.

Členové vlády podle něj lhali mimo jiné tehdy, když říkali, že nebudou zvedat daně. "Vždyť oni nám lžou jako komunisti před měnou (měnovou reformou v roce 1953), ti nám také říkali, že nebude. A byla," prohlásil.

Kabinet nazval šéf odborové centrály bratrstvem kočičí pracky, a to prý toto bratrstvo ještě uráží. "Protože ti aspoň drželi spolu," řekl a vyzval vládu, aby naslouchala oponentům. "Hněv lidu se ukládá," upozornil.

Mapa demonstrace ČMKOS
Mapa pochodu demonstrantů - klikněte pro zvětšení

Demonstraci neodvrátila ani páteční schůzka tripartity, na níž se odbory s kabinetem Petra Nečase (ODS) dohodly na dalším postupu vyjednávání. "Zatím se jenom jedná a výsledky nejsou žádné," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Více o protestech odborářů

Vládní reformy podle odborů povedou k poklesu životní úrovně lidí, a to nejen těch z nižších příjmových skupin. Kromě toho prý způsobí větší deficit veřejných rozpočtů. Demonstrace má být posledním varováním vládě. Pokud nevezme jejich připomínky v potaz, hodlají odbory přistoupit i k dalším nátlakovým akcím.

, ,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....