Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

40 tisíc odborářů v Praze. 'Vláda lže jako komunisti,' hřímal předák

Česko

  10:05aktualizováno  14:40
PRAHA - Po hodině a půl projevů doprovázených skandováním, pískáním a troubením skončila zpěvem české hymny na Václavském náměstí demonstrace odborářů proti vládním reformám.

Demonstrace odborů proti vládním reformním záměrům foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle odhadů organizátorů i policie se na ní sešlo na 40 000 protestujících. Na závěr protestu účastníci demonstrace přijali prohlášení proti vládním reformám, které jsou podle nich zákeřné a ublíží zaměstnancům a tělesně postiženým.

"Reformy zdravotnictví, daňového, důchodového a sociálního systému jsou nedomyšlené, odbyté, ideologicky podbarvené, bez jakýchkoli analýz dopadů na občany. Mají posloužit k uvržení zdravotnictví, penzí a sociální péče do služeb zisku," citoval z prohlášení Josef Středula z nejpočetněji zastoupeného svazu Kovo.

Protestu přálo slunečné počasí. Lidé, kteří je akce zúčastnili od jejího začátku, ale stáli nebo v pochodu šli na slunci až čtyři hodiny. K dispozici měli vodu v lahvích a občerstvení si kupovali i v obchodech podél náměstí.

Protest z pódia pod heslem "Otevřete oči" moderovala herečka a někdejší poslankyně Unie svobody Táňa Fischerová a místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Opilci, Paroubek a "živé obrazy"

Akci přihlíželi policisté a zdravotníci, kteří pomohli několika opilým lidem. Odboráři nejrůznějších odborových svazů zaplnili náměstí od sochy sv. Václava až po úroveň Opletalovy ulice.

Demonstranty přišel podpořit i bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD). "Je dobře, že lidé z celé republiky přijeli vyjádřit odpor proti vládě a jejím takzvaným reformám," řekl Paroubek.

"Nejenom odboráři, ale také lidé z některých občanských sdružení, ale také někteří pravicoví ekonomové upozorňují na nebezpečí důchodové reformy," prohlásila například Fischerová. Reformy podle ní hrozí chaosem celé zemi.

Demonstrace odborů proti vládním reformním záměrům

Z obrazovky za pódiem svůj vzkaz vyřídil například sociolog Jan Keller, k vidění byly "živé obrazy" ironizující pod zvukem písně Karla Gotta Být stále mlád důchodovou reformu. "Zdravotní sestry, hasiči, lékaři a záchranáři, ale i řada dalších profesí. Není možné, aby pracovali ještě v 70 letech," podotkla Sokolová.

Vláda podle odborářů nedokáže zabránit rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů, nehledá konsensus s opozicí, sociálními partnery, ale ani s veřejností.

Bratrstvo kočičí pracky alespoň drželo spolu

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil kromě kritiky podoby zamýšlených reforem obvinil vládní politiky ze lži. Jiní odboroví vůdci volali přímo po nových volbách.

Členové vlády podle něj lhali mimo jiné tehdy, když říkali, že nebudou zvedat daně. "Vždyť oni nám lžou jako komunisti před měnou (měnovou reformou v roce 1953), ti nám také říkali, že nebude. A byla," prohlásil.

Kabinet nazval šéf odborové centrály bratrstvem kočičí pracky, a to prý toto bratrstvo ještě uráží. "Protože ti aspoň drželi spolu," řekl a vyzval vládu, aby naslouchala oponentům. "Hněv lidu se ukládá," upozornil.

Mapa demonstrace ČMKOS
Mapa pochodu demonstrantů - klikněte pro zvětšení

Demonstraci neodvrátila ani páteční schůzka tripartity, na níž se odbory s kabinetem Petra Nečase (ODS) dohodly na dalším postupu vyjednávání. "Zatím se jenom jedná a výsledky nejsou žádné," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Více o protestech odborářů

Vládní reformy podle odborů povedou k poklesu životní úrovně lidí, a to nejen těch z nižších příjmových skupin. Kromě toho prý způsobí větší deficit veřejných rozpočtů. Demonstrace má být posledním varováním vládě. Pokud nevezme jejich připomínky v potaz, hodlají odbory přistoupit i k dalším nátlakovým akcím.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat