2. února 2017 12:18, aktualizováno  18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko pokryla ledovka, bouralo se. Do terénu vyjely všechny sanitky a sypače

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Prahu pokryla ledovka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prahu pokryla ledovka. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Sněhové jazyky, mrznoucí déšť a ledovka komplikovaly řidičům cestování, problémy měli i chodci. Kvůli ledovce měl pražský dopravní podnik ve čtvrtek dopoledne problémy, zastavit musel provoz několika linek. Záchranná služba odvezla do nemocnic zatím 45 lidí. Tiskový mluvčí ZZS Praha Dominik Horn pro server lidovky.cz uvedl, že se „jedná o lehká zranění na končetinách a na hlavě“. Veškeré sanitky a sypače byly v terénu.

Největší problémy hlásil Liberecký, Ústecký a Plzeňský kraj. Silničáři dopoledne uzavřeli pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnici 13 z Mníšku na Frýdlant a hraniční přechod do Polska v Habarticích. Kvůli hromadné nehodě byla téměř pět hodin neprůjezdná dálnice D8 poblíž hranic s Německem. V Brně je kvůli padajícímu sněhu ze střechy uzavřen hrad Špilberk. Část republiky také stále trápí špatné rozptylové podmínky.

Na D8 na Ústecku havaroval ve směru na Německo kamion a osm osobních aut. Zdravotníci na místě ošetřili pouze lehká zranění, 15 lidem poskytli hasiči provizorní útočiště v zásahových vozech. Provoz byl obnoven po 13:00. V Ústeckém kraji se staly i desítky dalších nehod. Devět aut se například srazilo na silnici I/13 před Kláštercem nad Ohří. Nehodu osmi vozidel řešili policisté u Března na Chomutovsku.

Prahu pokryla ledovka.
Prahu pokryla ledovka.

Led působil po desáté ráno problémy chodcům, řidičům a autobusům MHD. Technická správa komunikací (TSK) vyslala do terénu veškerou techniku, řekla mluvčí společnosti Barbora Lišková. Také pražská záchranná služba má v terénu všechny sanitky, z toho důvodu se čekání na ošetření může u méně závažných případů prodloužit. Například muž, který se zranil na Rašínově nábřeží čekal na sanitku společně s hlídkou dopravních policistů a klomejdoucími, kteří mu poskytovali první pomoc, čekal na sanitku 25 minut. Informoval o tom server Tíseň.tv.

„Veškerá technika je v terénu,“ řekla krátce po 11:00 Lišková. Všech 70 sypačů bylo v provozu od 9:00 na komunikacích takzvaného prvního pořadí, kdy TSK čistila nejdůležitější komunikace. Později přišly na řadu i zbylé silnice druhého a třetího pořadí. V provozu bylo i 51 strojů na uklízení ulic a stovky pracovníků, kteří uklízeli chodníky jak ručně, tak za pomoci strojů. Na informačních tabulích je pro řidiče výstraha před náledím. V případě ledovky má TSK povoleno sypat na komunikace kromě inertu i sůl.

Podle webu dopravního podniku problémy s ledovkou dolehly i na některé linky autobusů. Před 11:00 byly kvůli nesjízdným silnicím mimo provoz linky 124, 148, 172, 245 a 255, problémy měly i tramvaje.

Problémy s dopravou téměř po celé ČR, hrozí pád sněhu ze střech

Kvůli velkému počtu úrazů po pádu chodců na zledovatělých chodnících a silnicích dopoledne musela i plzeňská fakultní nemocnice posílit služby lékařů na úrazové ambulanci. Počty pacientů s úrazem stouply až o sto procent. S ledovkou a mrznoucím deštěm se potýkali silničáři, hasiči, chodci i řidiči v celém kraji. Stalo se přes 70 nehod, což je několikanásobek obvyklého stavu. Nejhorší situace byla na Tachovsku a Plzeňsku, uklidňovat se začala až poledni.

V Libereckém kraji byla celé dopoledne uzavřená pro nákladní vozy silnice 13 z Mníšku na Frýdlant a hraniční přechod do Polska v Habarticích. Zhruba na dvousetmetrovém úseku Albrechtického kopce se tvořily závěje a silnici nebyly s to udržet pro kamiony sjízdnou ani dva sypače. Od 13:00 je sjízdná i silnice třetí třídy z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo. Byla uzavřená skoro celý leden.

Náledí bylo hlášeno i z Karlovarského kraje, nejhorší byla situace na Chebsku, kde se stala asi desítka lehčích dopravních nehod. Na silnici I/6 na Prahu u Bošova blokovala provoz nehoda nákladních aut. Mrznoucí déšť a náledí jsou hlášeny také z dálnice D4 ve Středočeském kraji. V Jihočeském kraji zablokovala nehoda kamionu u obce Temešvár silnici I/29, spojnici mezi Pískem a Táborem.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před ledovkou má platit ve většině krajů do čtvrtečních 19:00.

Až do odvolání je pro návštěvníky kvůli bezpečnosti uzavřen brněnský hrad Špilberk. Na Velké nádvoří se sesula ze střechy velká sněhová deska a sníh padal v menší míře i na dalších místech. V pátek ráno správa hradu rozhodne, jestli bude uzavřený delší dobu. Přerovská radnice dnes kvůli kvůli velkému množství sněhu uzavřela městský park Michalov i městský hřbitov. Na obou místech není odklizen sníh a hrozí pády těžkého sněhu ze stromů.

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach byl odpoledne na některých měřicích stanicích i více než čtyřnásobně překročen. Proti ránu se ale všude hodnoty snížily. Na Ostravsku, Karvinsku i Frýdecko-Místecku včetně Třinecka stále platí signál regulace, výrazné zlepšení meteorologové neočekávají. Horší kvalita ovzduší je také v Královéhradeckém kraji, kde meteorologové ráno vyhlásili smogovou situaci. Nepříznivé podmínky budou i v noci na pátek.

Lidovky.cz, ČTK
  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz