20. února 2018 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

5 Čechů nalákalo své krajany do Anglie, kde je vykořisťovali. Mayová kauzu zmínila v Mnichově

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

PRAHA/MNICHOV Rozbití otrokářského gangu s pomocí české policie, které v sobotním projevu uvedla jako příklad úspěšné spolupráce britská premiérka Theresa Mayová, se týkalo pěti pachatelů z Česka. Své krajany nalákali do Anglie s příslibem dobrého výdělku, poté je však vykořisťovali a nutili je krást. Soud v Plymouthu pětici uložil celkem 20 let vězení.

Mayová kauzu zmínila na konferenci v Mnichově, kde přítomné ujistila, že Británie bude s Evropskou unií i po brexitu úzce spolupracovat v bezpečnostních otázkách. Ibehej v úterý upřesnil, že v případu „moderních otrokářů“ poskytovali čeští policisté britské straně právní pomoc, a to na základě její žádosti z podzimu roku 2014.

„Kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajišťovali kontaktování některých poškozených, kteří se mezitím vrátili do ČR, prováděli výslechy osob, různé prověrky a jiné úkony trestního řízení,“ popsal.

Dva Češi a tři Češky páchali trestnou činnost v hrabství Devon, odkud oslovovali krajany ze slabších sociálních vrstev s nabídkou práce. Zájemcům zajistili letenky do anglického Bristolu, přepravili je do města Plymouth a vyřídili jim potřebné formality.

„Za práci však oběti dostávaly jen zlomek původně smluvené částky a navíc musely pod pohrůžkami násilí či za použití samotného fyzického násilí vykonávat různé služby v bydlištích pachatelů, či byly nuceny krást,“ uvedl Ibehej.

Podle dřívějších informací britských médií pracovali vykořisťovaní lidé mimo jiné v továrnách na psí žrádlo a žili v otřesných podmínkách. Gang je udržoval ve strachu výhružkami týkajícími se bezpečnosti jejich rodin, které zůstaly v Česku.

Vedle samotných pachatelů poslal britský soud do vězení také čtyři jejich příbuzné, které podle rozsudku donutily jednoho z poškozených k odvolání výpovědi.

17.února 2018 v 17:30, příspěvek archivován: 20.února 2018 v 16:17

VIDEO: Backstage after her speech at the @MunSecConf, the PM outlines her key message about the future relationship the UK and EU can have on security, to keep people safe. #MSC2018 https://t.co/ybzjfrf4iE

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Backstage after her speech at the @MunSecConf, the PM outlines her key message about the future relationship the UK and EU can have on security, to keep people safe. #MSC2018 https://t.co/ybzjfrf4iE

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…