Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

6. díl Kurzu právní sebeobrany: Odebrání řidičského průkazu – zadržet vám jej policie může hned na místě nehody

Nehoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

O řidičský průkaz můžete přijít z několika důvodů: Tzv. se vybodujete, tedy dosáhnete 12 trestných dopravních bodů. Nebo spácháte tak závažný prohřešek, že vám bude průkaz odebrán rovnou. Anebo ztratíte způsobilost k řízení, třeba kvůli zhoršení zdravotního stavu. Zákaz řízení, a to až na deset let, hrozí také za spáchání některých trestných činů souvisejících s dopravou.

Kurz právní sebeobrany

Utekl vám začátek seriálu? Nevadí. Předplatné lze ještě doobjednat do 3. února. Kromě tištěných LN získáte přístup k právním vzorům nejčastějších smluv a dokumentů a do digitální verze deníku, o žádný díl tak nepřijdete.

Objednávejte zde

Právní sebeobrana - pes

Policie vám řidičský průkaz nadobro sebrat nemůže, může ho jen zadržet. „K odebrání řidičského průkazu dochází vždy na základě rozhodnutí správního orgánu nebo soudu, pokud se jedná o trestný čin,“ říká advokát Jiří Matzner.

Pokud nespácháte trestný čin a řidičský průkaz vám odebírá například obecní úřad, řízení vám může zakázat maximálně na dva roky. A vždy máte možnost bránit se a podat odvolání. Jde však o natolik vážnou situaci a potenciálně složité jednání, že se vyplatí angažovat advokáta, který vám s procesem pomůže.

V poslední době se zákaz řízení používá také jako postih za neplacení výživného. „Až dlužník výživné doplatí, exekuční příkaz se zruší a řidičský průkaz bude vrácen,“ popisuje právník Rudolf Bicek z advokátní kanceláře Schönherr.

Nový seriál LN.

Při řízení si dávejte pozor hlavně na přestupky, za které můžete přijít o „papíry“ okamžitě. Rudolf Bicek vybírá ty nejčastější: překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o 40 kilometrů za hodinu nebo mimo obec o 50 kilometrů za hodinu, řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, způsobeném třeba alkoholem nebo drogami.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...