4. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

62 tisíc měsíčně. To je doživotní renta policisty

Policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Je jedním z nejbohatších důchodců v Česku. Bývalému šéfovi odboru informatiky na Policejním prezidiu každý měsíc na účtu přistane od státu suma vyšší než šedesát tisíc korun.

Gabriel Berži totiž dostává doživotní rentu, na kterou má nárok každý policista po patnácti odsloužených letech. Jenže zatímco průměrná výsluha se pohybuje okolo deseti tisíc, jemu byla přiznána částka 62 795 korun.

O vysokých odměnách některých policistů čtěte také:

Dosáhl na ni díky ohromným milionovým odměnám, které získal v předchozích letech. Jen v roce 2009 mu podle informací LN jeho Gabriel Beržinadřízení vyplatili odměny v celkové výši 1 085 000, rok předtím 1 208 000 korun. Policistům se totiž výsluha počítá ze mzdy vyplacené za poslední odsloužený rok.

Současný policejní prezident Petr Lessy nechtěl konkrétní částky komentovat, ale připustil, že byly vypláceny. "To jsou excesy. I mně připadají neetické," řekl LN Lessy. Propříště tomu chce zabránit.

Nedávno totiž vydal interní doporučení, aby celkové odměny za rok nepřesáhly u vrcholných manažerů půl milionu. "Je jasné, že soustružník dostane jinou odměnu než vrcholný manažer, který má pod sebou tisíc lidí. Nepřipustím ale, aby byly kvůli odměnám uměle navyšovány výsluhové nároky, jak se to dělo v minulosti," dodal.

Berži není jediný, kdo takto vysokou odměnu pobírá. Druhým "vyvoleným" je bývalý náměstek pro trestní řízení Jiří Houba. Ten měsíčně bere 62 663 korun.

Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky takové excesy vyvolávají nedůvěru v celý systém: "Výsluhy jsou primárně určeny příslušníkům sboru za to, že denně nasazují krk při výkonu služby."
Policejní exprezident Oldřich Martinů, za kterého se odměny vyplácely, se nechtěl vyjadřovat.

Po mluvčí policie pouze odkázal na své starší prohlášení, kde píše, že si za svými rozhodnutími plně stojí. Vyjádření Beržiho se nepodařilo získat. Policejní prezidium LN odmítlo zprostředkovat kontakt.

mchMarkéta Chaloupská

Najdete na Lidovky.cz