Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

70 let českého scenáristy

Česko

NAROZENINY

PRAHA Sedmdesáté narozeniny dnes slaví Vladimír Körner – jeden z nejvýznamnějších činitelů české literatury a filmu posledních let. Scenárista a spisovatel vystudoval dramaturgii na pražské FAMU u F. A. Dvořáka a Milana Kundery. Podle jeho scénářů točila filmy řada českých režisérů. Nejvýznamnější byla jeho spolupráce s Františkem Vláčilem (Údolí včel a Adelheid), Miloslavem Lutherem (televizní seriál Lékař umírajícího času), Jiřím Svobodou (Zánik samoty Berhof), Antonínem Moskalykem (Psí kůže) či Milanem Cieslarem (Pramen života, Krev zmizelého). Vedle scénářů je Körner autorem řady románů a povídek.

V roce 2002 obdržel Cenu Vladislava Vančury, kterou mu za dlouhodobý přínos filmové a televizní tvorbě udělily Český filmový a televizní svaz FITES a Nadace Český literární fond, později se stal laureátem Státní ceny za literaturu. V současnosti natáčí režisér Jaroslav Brabec podle jeho scénáře televizní historický film Post Bellum.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...