Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

80 procent čtenářů Lidovek se chystá k volbám. Děkujeme

Česko

  18:57
PRAHA - Až 80 procent čtenářů serveru Lidovky.cz je odhodláno v předčasných parlamentních volbách jít volit. Vyplývá to z naší ankety, ve které hlasovalo celkem 5962 lidí. Reálná volební účast ale bude nižší, u sněmovních voleb činila před třemi lety 62,6 procenta.
Hlasování - ilustrační fotka

Hlasování - ilustrační fotka foto: Shutterstock

Drtivá většina čtenářů serveru Lidovky.cz se chce voleb zúčastnit. Podle ankety je jasně rozhodnuto do urny hodit svůj hlas až 80 procent dotázaných. Kolem 7 procent se voleb pravděpodobně také zúčastní.

PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUM:

Pouhých 8 procent čtenářů je pevně rozhodnuto, že se voleb nezúčastní. Spíše se nezúčastní jen 3 procenta a pouhá 2 procenta voličů zatím váhají. V anketě hlasovalo celkem 5962 našich čtenářů.

Účast Čechů během parlamentních voleb postupně klesá. V roce 2010 se jich zúčastnilo 62,6 % právoplatných voličů. O čtyři roky dříve to bylo 64,47 %. Velký výkyv byl zaznamenán v roce 2002. To k urnám přišlo pouhých 58 % voličů. Před tím byla dvakrát po sobě volební účast nad 74 %.

"Je pravděpodobné, že bude překonán neslavný rok 2002, kdy zůstalo doma 42 procent lidí," napsal v komentáři pro deník Insider sociolog Jan Herzmann.

Ani v předčasných volbách nemusí být účast velká. Konají se totiž v prodloužený víkend, ke kterému připadly i podzimní prázdniny. Podle serveru Aktuálně.cz zaznamenaly cestovní kanceláře obrovský zájem ze strany klientů. Mnohé z nich hlásí: vyprodáno. Podle odhadu Asociace cestovních kanceláří plánuje letecký zájezd kolem 28. října kolem 12 tisíc lidí. Aktuálně.cz dále uvádí, že do venkovských nemovitostí pravidelně jezdí 340 tisíc Čechů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...