Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

...a jak v Americe

Česko

Půl milionu studentů z celého světa studuje na některé z více než 3800 amerických vysokých škol. Mezi nimi je také téměř tisícovka studentů z ČR. A další možná o studiu v USA uvažují. Co jim lze poradit?

Začněte včas. Proniknout na americkou univerzitu je podstatně složitější než dostat se na českou vysokou školu. Proto je třeba začít s předstihem. Podle odborníků tak 18 měsíců před plánovaným zahájením studia.

Obraťte se třeba na Fulbrightovu komisi v Praze. Jde o mezinárodní organizaci pro vzdělávací výměny s USA. Má své poradenské centrum, pořádá také poradenské semináře. Její webová adresa je www.fulbright.cz. Tady naleznete i seznam amerických škol. Stačí kliknout na „odkazy“ a pak si najít, co potřebujete. Vedle přehledu škol tu najdete i žebříčky prestižních univerzit či informace o stipendiích. Seznamte se se všemi možnostmi a ujasněte si své cíle. Vezměte v úvahu i své meze.

Zjistěte si, čemu odpovídá vaše dosavadní vzdělání v americkém systému. Podle toho zjistíte, jaký stupeň studia v USA je pro vás vhodný (i to lze zjistit na stránkách Fulbrightovy komise). Neškodí seznámit se tamtéž také se zkušenostmi českých studentů, kteří už v USA studují nebo studovali.

Vyberte čtyři až deset škol, které nejlépe odpovídají vašim požadavkům a předpokladům. Vybírejte samozřejmě pouze školy akreditované! Pokud potřebujete pro studium finanční pomoc, hledání školy spojte s hledáním vhodných stipendií a dalších forem finanční pomoci.

S vybranými školami začněte komunikovat. Nebojte se přitom školu požádat o informace či vysvětlení. Seznam škol můžete samozřejmě uzpůsobovat, pokud se vyskytnou nová fakta nebo nabídky. Zaregistrujte se na předepsané standardizované zkoušky. Výsledek americké standardizované přijímací zkoušky zásadně ovlivní šance na přijetí a případné získání stipendia. Testy můžete složit již na jaře předposledního ročníku a nechat si podzimní termíny pro případný druhý pokus.

Dejte dohromady precizní přihlášky a odešlete na školy do uzávěrek. Ideální načasování: 12–8 měsíců před plánovaným zahájením studia (podzim posledního ročníku, maximálně zima).

Složte standardizované přijímací zkoušky. Se školami také nadále aktivně komunikujte. Veďte si evidenci a dělejte si kopie zaslaných materiálů. Všechny precizně připravené podklady (přihlášku a ostatní podklady jako vysvědčení nebo výpisy známek, resp. doporučení, eseje atd.) a výsledky z testů musíte na školy zaslat nebo nechat zaslat tak, aby je obdržely před uzávěrkou! Potvrďte přijetí a zařiďte si vízum. I když víza pro turistické cesty do USA byla zrušena, víza pro studijní pobyt jsou nadále nutná. O vízum si můžete zažádat, pokud jste na školu přijati nejen z akademického hlediska, ale doložíte rovněž finanční zajištění studia. Pak vám škola, které potvrdíte, že na ni nastoupíte a dohodnete finanční podmínky, vystaví formulář nutný k žádosti o studentské vízum (F-1 nebo M-1). O toto vízum si požádáte na americkém velvyslanectví.

V této fázi byste již měli být v intenzivním kontaktu se školou a zjistit, jak je to se zajištěním bydlení, ať už na kampusu nebo mimo něj.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!