Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A380 připravena ke startu

Česko

SINGAPUR/SYDNEY „Chci se stát alespoň malou součástí historie.“ Těmito slovy komentoval 38letý Brit Julian Hayward koupi letenky ze Singapuru do Sydney, za kterou neváhal zaplatit 100 380 amerických dolarů. Příčinou tak vysoké ceny je skutečnost, že Hayward vydražil v internetové aukci koncem října sedačku 1A v historicky prvním komerčním letu největšího dopravního letadla světa Airbusu A380. Ten dnes odstartuje v barvách Singapore Airlines ze singapurského letiště Changi do Sydney.

Mezi 471 pasažéry budou jak občané Singapuru a Austrálie, tak i Američané, Kanaďané, Angličané, Němci a Japonci. Většina letenek byla vydražena a celkový výtěžek, jehož č á s t b u d e věnována n a projekt Lékaři bez hranic, dosáhl 1,3 milionů amerických dolarů. Nejlevnější letenka v aukci byla k mání za 560 dolarů. Airbus 380 měří 72,7 metru, rozpětí křídel má 79,8 metru a výšku 24,1 metru. Standardní provedení letounu má kapacitu 555 cestujících, ale chystá se i verze pro charterové lety s až 830 pasažéry. Jeho dolet je až patnáct tisíc kilometrů. Přijímat tak obří stroj dnes může ve světě zatím jen 37 letišť, kde se musely kvůli A380 upravit hangáry i ranveje.

Přípravy na singapurském letišti Changi na dnešní start A380 začaly již před třemi roky. V jejich rámci došlo k rozšíření ranveje a k dalším úpravám odbavovacích prostor letiště. K nástupu do A380 bude možno na singapurském letišti využít 19 bran a po jeho přistání si cestující budou vyzvedávat svoje zavazadla z 10 pohyblivých pásů. Náklady na rekonstrukci singapurského letiště přesáhly 40 milionů amerických dolarů.

Autor: