Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman nepočítá s abolicí pro Babiše. Bral jsem ji jen jako prevenci, uvedl

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

Praha Miloš Zeman neuplatní možnost udělení abolice pro premiéra Andreje Babiše. V rozhovoru pro deník MF DNES to prezident uvedl s tím, že svého ústavního práva vydat nařízení, aby se v trestním stíhání nepokračovalo, nechce využít.

Abolice byla poprvé zmíněna v září samotným prezidentem Zemanem, Babiš ale několikrát uvedl, že by ji nepřijal. Řekl to i ve středu na tiskové konferenci poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechal pokračovat v trestním stíhání premiéra a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo.

Prezident Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro deník MF DNES prohlásil, že od svého původního záměru ustoupil nejen kvůli telefonickému rozhovoru, který s ním Babiš ve středu vedl.

„Na rozdíl od milosti, která je výlučným právem prezidenta, vyžaduje abolice kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod,“ prohlásil prezident.

Zeman prý nechyboval, když o abolici mluvil

„Z toho prostého důvodu, že nejvyšší státní zástupce za prvé zastavil trestní stíhání u rodiny Andreje Babiše, za druhé ponechal doktora Šarocha jako dozorujícího státního zástupce. No, a za třetí vyzval policii, ať tento případ došetří. Abolice není od toho, aby prezident zasahoval do práce policie. Takže jsme se s Andrejem Babišem velmi přátelsky dohodli, když jsme si ve středu telefonovali, že abolice nebude,“ řekl Zeman.

Přesto prezident odmítá, že by v září udělal chybu, když o možnosti udělení abolice Babišovi v případě jeho opětovného obvinění hovořil. „Kdybych to téma neotevřel, tak nemohu vyloučit, že by nejvyšší státní zástupce posunul tento případ k obžalobě. Nemohu to vyloučit, neříkám nic jiného. Nu, takže jsem to udělal jako určitou prevenci a jsem celkem rád, že teď je situace taková, že to policie bude vyšetřovat. A počkám na její informace,“ konstatoval.

S rozhodnutím nejvyššího žalobce Zemana prý prezident nemá žádný problém. „Myslím si, že je korektní,“ dodal prezident Miloš Zeman.

Na TV Barrandov Zeman řekl, že Babiš by neměl odstoupit. „Odstoupit by měl v případě, kdyby prohrál volby. Já vás mohu ujistit, že, tak jako obvykle, po volbách jmenuji (premiérem) vítěze voleb,“ uvedl Zeman. Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce podle něj neovlivní preference hnutí ANO. „Dopad na voliče by měla obžaloba,“ míní. Prezident kritizoval délku Babišova stíhání, vadí mu i to, že Ústavní soud dosud nerozhodl o jeho podání z února 2017, kterým napadl novelu zákona o střetu zájmů.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...