Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Advokát a tiskový mluvčí v jednom

Česko

Britský právník Mark Stephens před Julianem Assangem obhajoval řadu prestižních klientů včetně spisovatele Salmana Rushdieho.

LONDÝN/PRAHA Během několika posledních dní se stal novou tváří WikiLeaks. V čase, kdy byl zakladatel serveru Julian Assange za mřížemi a nemohl veřejně vystupovat, mu totiž jeho právník Mark Stephens dělal nejen obhájce, ale také tiskového mluvčího. Prý z nezbytnosti, protože média Assange začala příliš „démonizovat“.

Třiapadesátiletý Stephens pracuje pro právnickou firmu Finers Stephens Innocent se sídlem v Londýně. Má za sebou dlouhou kariéru, během které se specializuje na oblast médií. A tak k jeho klientům patří řada televizních stanic, zpravodajských agentur a deníků, jež nyní ve velkém pokrývají události kolem zveřejněných depeší serverem WikiLeaks: CNN, The New York Times, Washington Post, Bloomberg a další. Že by se ale kvůli tomu dopustil střetu zájmů, Stephens kategoricky odmítá. „Zatím mě nikdo nepostavil do trapné situace, že bych musel klientům radit, o čem mají psát. Ať už v případu WikiLeaks nebo něčem jiném,“ cituje Stephense kanadský list The Globe and Mail.

Osmnáctistránkový životopis Stephens podle listu za uplynulý týden naspal sotva 12 hodin a ve složce doručené pošty na něj čeká na 9300 nevyřízených e-mailů. Natolik ho případ Assange zaměstnává. A i když v minulosti obhajoval známé osobnosti včetně spisovatele Salmana Rushdieho či britského vědce Richarda Dawkinse, na současnou popularitu si nemůže zvyknout. „Je to nadupané. Dříve to nebyla taková smršť jako dnes, protože se to odehrávalo v předinternetových časech,“ říká.

Otec tří dětí napsal na 150 knížek, sbírá umění, a když si vyšetří volný čas, navštěvuje galerie. Jeho životopis podle listu čítá na 18 stránek. Objevují se v něm dlouhé seznamy článků, které napsal, televizních i rozhlasových vystoupení či rozhovorů pro noviny a internetové servery.

Autor: