Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soud: Když Zadeh složí 150milionovou kauci, bude propuštěn z vazby

Právo

  11:20
BRNO - Brněnský soud rozhodl, že Íránce Shahrama Abdullaha Zadehu, stíhaného za podvody, propustí z vazby po složení kauce 150 milionů korun. Kauci má Zadeha složit do 10 dnů.

Sharam Abdullah Zadeh foto: Grafika LN: Šimon

Brněnský krajský soud se ani v úterý, tedy již napotřetí, nezačal zabývat kauzou daňových úniků, které obžaloba připisuje patnáctičlenné skupině údajně organizované obchodníkem Shahramem Abdullahem Zadehem. Důvodem byla neúčast dvou obhájců. Škodu z obchodu s pohonnými hmotami kriminalisté vyčíslili na 2,5 miliardy korun. Íránec s českým občanstvím Zadeh je ve vazbě 21 měsíců. Obviněným hrozí až 13 let vězení.

Proces měl původně začít v listopadu, pak počátkem ledna a nakonec v úterý. Pokaždé se ale některý z advokátů omluvil kvůli nemoci, nebo měl jiné soudní řízení. Předseda trestního senátu brněnského krajského soudu Aleš Novotný již pohrozil advokátům, že na ně podá stížnost na Českou advokátní komoru. Následně odročil zahájení procesu na 26. ledna, kdy má začít ve 13:00.

Zadeh stomilionovou kauci nesloží. Proti rozhodnutí soudu podal stížnost

Zadeh je podezřelý z toho, že v letech 2012 a 2013 organizoval podvody s pohonnými hmotami. „Vinu zásadně popírá. Už samotná obžaloba je nesmyslná. Jak řekl, aby stihl udělat věci, které jsou mu v obžalobě připisovány, musel by mít stroj času,“ řekl v úterý Zadehův obhájce Pavel Čapčuch. Íránec prý jen půjčil peníze podnikatelům a pak chtěl jejich vrácení.

Vysoce postavení politici, kteří s íránským byznysmenem přišli do styku.

Krácení daně

Obžaloba viní stíhané z krácení daní a účasti na organizované zločinecké skupině. Podle obžaloby dováželi stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se podle obžaloby zapojilo nejméně 65 obchodních společností.

Obří kauza Peršana Zadeha. Jeho pravá ruka je na svobodě za 9,5 milionu

Úterní jednání trvalo zhruba dvě hodiny a v podstatě šlo o jednání soudce Novotného s advokáty o tom, kdo je přítomen a kdo není, a jaké mají požadavky pro průběh dalšího jednání.

Spor o tlumočníka

Obří kauza Peršana Zadeha. Obvinění nabízejí za propuštění miliony

Pak vznikl spor o to, zda je tlumočník z perštiny Nasim Shakery dostatečně způsobilý k tomu, aby Zadehovi překládal. Tlumočník ovládá afghánskou perštinu, zatímco Zadeh mluví íránskou perštinou. Mezi těmito jazyky je prý příbuznost jako mezi českým a slovenským jazykem. Soud námitky advokátů zamítl.

Po ukončení jednání začal projednávat žádost Zadeha o propuštění z vazby. Před časem souduy rozhodly, že by mohl být propuštěn na kauci sto milionů korun. Cizinec je ale neuhradil. Dnes se soud vazbou zabývá znovu.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...