Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Advokáti žhářů chtějí vidět jejich zabavené věci

Česko

OSTRAVA Jednání soudu o žhářském útoku na domek romské rodiny ve Vítkově včera trvalo pouhou hodinu. Ostravský krajský soud je odročil na příští týden. Advokát obžalovaného Davida Vaculíka Petr Kausta totiž požádal, aby se mohl seznámit s věcmi, které policie u jeho klienta zabavila při domovní prohlídce. Vyšetřovatel případu mu to údajně dřív neumožnil.

Soudce žádosti vyhověl. Ke Kaustovi se s podobnou žádostí přidala i obhájkyně Ivo Müllera.

Soudce měl původně v úmyslu obsah třinácti krabic se zabavenými předměty jen shrnout a v rychlosti vyjmenovat. S tím ale Kausta nesouhlasil a žádal, aby jednotlivé předměty byly ukázány a provedeny jako důkaz. „V přípravném řízení jsem opakovaně žádal, abych se s těmito důkazy mohl seznámit. Nebylo mi to umožněno... Věřím, že žijeme v demokratickém státě, kde platí nějaký trestní řád,“ řekl.

Soudce nakonec po poradě senátu námitce vyhověl. Včerejší a dnešní jednání zrušil a během těchto dnů mají advokáti, obžalovaní a zmocněnci poškozených možnost se s materiály seznámit. Hlavní líčení bude pokračovat v pondělí 28. června.

Obhájci čtveřice útočníků dávají svoji nespokojenost s průběhem soudu najevo od počátku. Právě Kausta hned po prvních dvou dnech jednání, které začalo 11. května, upozorňoval, že postup soudu není zcela v souladu s trestním řádem. Vadily mu například některé otázky zmocněnců, které podle něj nesouvisely s předmětem projednávání, nebo byly návodné či hodnotící. Poukazoval i na to, že kvůli rozhodnutí soudce ukončit první den jednání pak nemohl položit otázky dalším obviněným.

Výtky na adresu soudu měl také advokát Pavel Pěnkava, který zastupuje dalšího z obviněných útočníků, Jaromíra Lukeše. Obával se, že neprokázané okolnosti, které zazněly ve výpovědích dvou obviněných, se mohou odrazit na výši trestu.

***

PŘÍPAD VÍTKOV

Obžalovaní Ivo Müller, David Vaculík, Václav Cojocaru a Jaromír Lukeš na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, Lukeš čekal v autě. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce plameny ublížily malé Natálce, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Čin prý souvisel se zviditelněním extremistů a se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...