Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aféra Kladívko pokračuje. Osvobozeného cizince viní obžaloba z pokusu o vraždu. Opět

Česko

  14:16
PRAHA - Krajské státní zastupitelství v Praze podalo novou obžalobu na podnikatele Skendera Bojku. Žalobkyně ho viní z pokusu o vraždu policisty, kterého se měl dopustit při domovní prohlídce. O případu rozsáhle informoval server Lidovky.cz. Cizince přitom v polovině května osvobodil Ústavní soud.

„Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu,“ řekla cizincova advokátka Klára Samková. foto: ČTK

Ústavní soud tehdy ve svém nálezu konstatoval, že se neprokázalo, že Skender Bojku střílel v úmyslu policisty usmrtit (více čtěte ZDE). O trestný čin vraždy se prý jednat nemohlo. Podle soudkyně Kateřiny Šimáčkové soudy vůbec nevzaly v potaz, že policie podnikatele Bojku a jeho rodinu překvapila brzy ráno. Muž se celou dobu hájil tím, že se bál o svou rodinu.

Státní zástupkyně po nálezu ústavních soudců měla na výběr: obžalobu mohla stáhnout, anebo ji znovu podat. Rozhodla se pro druhou variantu.

Aféra Kladívko: Ústavní soud se zastal cizince, který postřelil policistu.

„Tento postup nás vede k zásadním pochybnostem o nestrannosti Krajského státního zastupitelství a o souladu jeho postupu se zákonem,“ okomentovala novou obžalobu podnikatelova obhájkyně Klára Samková. Bude se prý snažit nechat Krajský i Vrchní soud v Praze vyloučit pro podjatost.

„S ohledem na skutečnost, že na základě dalších indicií máme i zásadní pochybnosti o nestrannosti,“ dodala. Bojku byl do nálezu Ústavního soudu ve výkonu trestu, po jeho rozhodnutí vězení opustil. Odpykal si tři roky.

Milionová aféra Kladívko

Incident se stal v obci Herink u Prahy. Podnikatel Skender Bojku tehdy vystřelil na dveře, když se nad ránem k němu do domu dobývala policie. Od začátku procesu tvrdí, že se bál lupičů a bránil svou rodinu, tudíž se jednalo o domnělou nutnou obranu.

Pavlína Bojku, manžela odsouzeného Skendera Bojku, který dostal trest čtyři roky za pokus o vraždu policisty.

„Manžel křičel dole, že to jsou zloději, a já nahoře. Křičel přes dveře, ať toho nechají, že zavolá policii a že má zbraň. A poté vystřelil do spodní části dveří,“ popsala svou verzi příběhu Pavlína Bojku, manželka podnikatele, v exkluzivním rozhovoru pro server Lidovky.cz. Bojku vystřelená kulka se odrazila od rámu dveří a trefila policistu.

Jak už dříve upozornil server Lidovky.cz, domovní prohlídku prováděli policisté při pátrání po sedmi milionech korun ve zlatě. V milionové aféře byl zapleten i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko.

Podnikateli původně hrozilo až 18 let za pokud o vraždu, Krajský soud v Praze mu vyměřil trest pěti let vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze mu ho o rok snížil, s tím souhlasil i další Nejvyšší soud.

Kdo je kdo

 • Případ Řízení letového provozuse datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
 • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášilaúdajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka. Neméně důležitou postavou byl také Kladívkův asistent Milan Čmelík, který se s Prášilem znal. Právě jeho policie zadržela před senátorovým domem a v ruce držel investiční zlato. Soud nakonec Prášila osvobodil.
 • LIDOVKY.CZ: Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent
 • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
 • LIDOVKY.CZ: VŠE o kauze si můžete přečíst ZDE.
Autor: