Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aféra Kladívko: Ústavní soud se zastal cizince, který přes dveře postřelil policistu

Česko

  15:40
BRNO - Ústavní soud se ve čtvrtek zastal cizince potrestaného čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty, které považoval za lupiče. Justice porušila mužovo právo na spravedlivý proces a nerespektovala princip presumpce neviny. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze.

Aféra Kladívko: Ústavní soud se zastal cizince, který postřelil policistu. foto: ČTK

Podle Ústavního soudu se neprokázalo, že cizinec střílel v úmyslu usmrtit lidi za dveřmi. Už proto se nemohlo jednat o trestný čin vraždy, řekla soudkyně Kateřina Šimáčková. Justice podle ní pohlížela na celou situaci primárně optikou policistů, nikoliv z pohledu vyděšeného člověka, který má strach o své blízké.

Kauza Kladívko: Jediným odsouzeným je albánský podnikatel. Za pokus o vraždu policisty

„Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu,“ řekla cizincova advokátka Klára Samková. Případ označila za exces, který zdevastoval slušně žijící rodinu. Doufá, že si policisté i soudy vezmou ponaučení.

Policie a beranidla

Občan Kosovské republiky Skender Bojku použil zbraň, když se do jeho domu v Herinku u Prahy dobývala nad ránem policie pomocí beranidla. Bál se lupičů. Podle obhajoby tedy šlo o takzvanou putativní, domnělou nutnou obranu v situaci, kterou považoval za bezprostřední kriminální útok na sebe i rodinu. Výkřiky „Policie“ podle svých slov přes dveře neslyšel.

Kauza Kladívko: Manžel nemířil na policisty, střílel ze strachu, tvrdí žena podnikatele

Server Lidovky.cz nedávno upozornil, že domovní prohlídku policisté prováděli, když pátrali po sedmi milionech korun ve zlatě. V aféře byl zapleten i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko. Server Lidovky.cz také exkluzivně přinesl rozhovor s podnikatelovou manželkou Pavlínou Bojku.

Bojku byl do dneška ve výkonu trestu. Z jednací síně jej ještě odvezla eskorta zpět do vazební věznice. Ještě ve čtvrtek by se ale měl dostat na svobodu. Uvalení vazby je s ohledem na obsah nálezu Ústavního soudu a také vzhledem k tomu, že Bojku si už odseděl asi tři roky, nepravděpodobné.

„Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu,“ řekla cizincova advokátka Klára Samková.

Cizincovi původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajský soud v Praze mu vyměřil pětiletý trest, Vrchní soud v Praze verdikt o rok zmírnil a rozhodnutí pak potvrdil Nejvyšší soud. Ústavní soudci zrušili rozsudky soudů všech stupňů, případ se tak vrací na začátek. Podle Samkové by státní zastupitelství mělo zvážit stažení obžaloby. V případě zproštění by mohl Bojku žádat odškodnění.

Cizincova manželka nález označila za zázrak. Zásah policie také zprvu považovala za kriminální útok. „Bylo to brutální přepadení naší rodiny, trvalo vše asi 15 vteřin, to ani nevstanete, jste dezorientovaní, byly tam krčící se postavy,“ popsala novinářům.

Ústavní soud v Brně se zastal cizince potrestaného čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty, které považoval za lupiče.

Bojku, kterého probudily hlasité rány, vystřelil ze vstupní haly domu přes hliníkové vchodové dveře. Střela pronikla rámem a venku trefila jednoho ze členů zásahové jednotky do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Policista neutrpěl vážné zranění.

  • Incident se stal 10. prosince 2013. Útvar rychlého nasazení zasahoval společně s protikorupční policií. Použití beranidla bylo podle policistů nutné, protože dostali informaci, že obyvatel domu u sebe má legálně drženou zbraň.
  • Nad policejním zásahem se ústavní soudci pozastavili a poukázali na to, že Bojku tehdy nebyl z ničeho obviněný ani podezřelý. Byl bezúhonný, v ČR pobýval legálně.
  • „První, co mě osobně napadlo, když jsem si ten spis otevřela, bylo: A proč na něj normálně nezazvonili?“ uvedla Šimáčková. Ani při domovní prohlídce policisté nenašli, co hledali.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!