Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent

Česko

  16:30
PRAHA - Právě u něj se našlo zlato, které podle detektivů mohlo sloužit jako úplatky. To ale bývalý asistent senátora Tomáše Kladívka u soudu popřel. „Zmínil se mi, že by rád do něčeho investoval,“ vysvětloval nervózní Milan Čmelík. Původně přitom vypovídat vůbec nechtěl, na dotaz soudce ale nakonec zmateně souhlasil. To sám Kladívko svědčit odmítl.

Milan Čmelík, bývalý asistent senátora za ODS Tomáše Kladívka. foto:  Michal Šula, MAFRA

Prášil před soudem znejistěl. Vážený soude, miliony jsem neukradl, hájil se

První den hlavního líčení v případu Štěpána Prášila, obžalovaného pro krádež zlata v hodnotě více než sedm milionů korun, nevnesl do údajně korupční kauzy žádný posun. To v úterý bylo dění před trestním senátem soudce Tomáše Durdíka o poznání zajímavější.

V roli svědků se měli dostavit bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko a jeho tehdejší asistent Milan Čmelík. Právě u něj totiž policie při zadržení zajistila zlato, které - podle daktyloskopických stop - pocházelo právě od podnikatele Pavla Chovančíka (viz box Kdo je kdo) a které mohlo podle detektivů sloužit jako úplatky.

Kdo je kdo

 • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
 • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
 • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba devíti milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení se Štěpánem Prášilem, který je...

„Z důvodu mediálního tlaku, který mi způsobil psychické, fyzické, profesní i soukromé problémy, vypovídat nebudu, ale pronesu prohlášení,“ uvedl Čmelík ihned poté, co ho soudce přizval do ohrádky k výslechu. Devětadvacetiletý předseda sdružení letňanské buňky ODS dorazil k soudu v seriózně vypadajícím obleku a modré kostkované košili, ani to ale neschovalo jeho zjevnou nervozitu.

Předseda senátu připomněl, že odmítnout výpověď může jen v případě, že by sobě či osobě blízké mohl přivodit trestní stíhání. A ačkoli mu předseda senátu důvody několikrát zopakoval a jasně ho upozornil na to, co má říct, pokud vypovídat nechce, Čmelík byl podle všeho opravdu zaskočen, že nemůže pronést to, co plánoval. „Budu vypovídat,“ uvedl proto tichým hlasem.

Nevím, nepamatuji se, nezajímal jsem se

Připravený soudce Durdík tak ihned začal klást otázky. Z počátku šlo vše hladce, po úvodním oťukávání ale předseda senátu začal pokládat konkrétnější otázky a jejich údernost Čmelíkovi nedělala dobře.

Když se ho například předseda senátu zeptal, jestli si vybavuje, že by za senátorem Kladívkem někdo přišel a něco požadoval v souvislosti se státním podnikem Řízení letového provozu, odpověděl: „Teď vám nerozumím.“ Soudce proto svou otázku znovu zopakoval, ale ani napodruhé nedostal konkrétnější odpověď. „Je to možné, ale na ty osoby si už nevzpomínám.“

Restaurace Zlaté sele

 • Soudce se ve svých otázkách na Čmelíka, který zatím jako jeden z mála svědků vypovídal, snažil být co nejkonkrétnější. „Znáte restauraci Zlaté sele na Proseku?“ dotázal se.
 • Totiž: v restauraci Zlaté sele mělo podle detektivů dojít k předání části finanční hotovosti a investičního zlata. Podle jednoho z policejních dokumentů zde měl senátor Kladívko převzít 400 tisíc ve zlatě a 200 tisíc v hotovosti (více čtěte ZDE).
 • I tady ale Čmelík s argumentem, že je to už řada let zpátky, odvětil jen: „Nevzpomínám si.“

To už se ale soudce dostával k momentu, kdy Čmelíka zadržela policie před Kladívkovým domem a v ruce měl zlaté mince (více čtěte ZDE). Nesl je do auta podnikatele Štěpána Prášila, který čekal venku. „Pan senátor se mi zmínil, že by rád do něčeho investoval. A pan Prášil mi řekl, že má tu možnost,“ uvedl Čmelík s tím, že senátorovi v domě ukázal zlaté mince od Prášila. Jeho tehdejší šéf mu ale řekl, že o takovou investici nemá zájem, a proto je šel Prášilovi vrátit. Nestihl to. Zadržela ho policie.

Ovšem pokud měl být Čmelík pouhým zprostředkovatelem, musel by podle soudu minimálně tušit, kolik mincí a v jaké hodnotě Kladívkovi ukazuje, a zejména za jakou cenu je mohl senátorovi nabídnout. Ani na jednu z otázek ale Čmelík nedokázal odpovědět.

K soudu se Štěpánem Prášilem dorazil i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko.
Milan Čmelík, bývalý asistent senátora za ODS Tomáše Kladívka.

„Podle čeho se měl pan Kladívko rozhodnout? Jenom jestli se mu to líbí? Jestli jsou to hezké mince? To bylo klíčové u investičního zlata?“ otázal se proto soudce Durdík Čmelíka. A pokud byl obžalovaný Prášil tím, kdo zlato nabízel a měl o něm tedy nejvíce informací, proč zůstal v autě? „Nevím,“ dodal už jen tiše Čmelík.

Soudce nakonec po zhruba půl hodině Čmelíka propustil, ten, rozhozen z právě proběhnuvšího grilování, si dokonce zapomněl odnést věci. „Kabát, kabát,“ napověděl mu jeden z přítomných novinářů a Čmelík se vrátil k věšáku. „Jo,“ odvětil pouze a zmizel na chodbu Městského soudu v Praze.

Kladívko: Nic neřeknu, bojím se o život

 • Úterní jednání u Městského soudu v Praze bylo zajímavé i kvůli tomu, že na něj dorazil bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko. Podle jedné z policejních verzí se totiž skrze jeho kontakty snažila skupina podnikatelů koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů.
 • „Jsem vystaven rozsáhlé kampani, kdy je moje osoba spojována s různými věcmi, se sebevraždou pana Chovančíka, se střelbou na policisty. Tyto věci mě vedou k obavám o můj psychický a fyzický život mě i mé rodiny. A z důvodu možnosti trestního stíhání bych využil svého práva nevypovídat,“ uvedl před soudem Kladívko, který do Horní komory Parlamentu docházel v letech 2008 až 2014.
 • LIDOVKY.CZ: Kauza Kladívko: Jediným odsouzeným je albánský podnikatel. Za pokus o vraždu policisty
 • LIDOVKY.CZ: Zmizelo zlato určené na úplatky. Jeho majitel si přečetl verdikt a oběsil se v cele
 • Kladívko se ještě chvíli přetahoval o to, že ačkoli vypovídat nebude, chce před soudem přednést své prohlášení. Chce tím prý reagovat na dehonestující kampaň v médiích. To mu ale soudce nepovolil a po pár minutách Kladívko opustil jednací síň.
Autor: