Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Případ Kladívko‘ je vykonstruovaný, míní europoslanec Zahradil. Zbytek ODS mlčí

Česko

  6:00
PRAHA - Ačkoli měla policie vážné podezření, že bývalý senátor Tomáš Kladívko lobboval za výměnu šéfa leteckých dispečerů, jeho domovská strana ODS nechce věc komentovat. A to i přesto, že za personální rošádu měl údajně padnout i úplatek. Podle europoslance Jana Zahradila je ale celý případ vykonstruovaný.

Domovská strana Tomáše Kladívka ODS nechce věc komentovat. foto: MAFRA - František Vlček

„Za dostatečně prokázané lze mít aktivity uvedených osob ve věci snahy o převzetí Řízení letového provozu,“ stojí v obžalobě státního zástupce Jana Polaneckého. Ten měl na starosti případ údajné korupce kolem Řízení letového provozu, ve kterém se aktivně angažoval i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko. Vyplývá to alespoň z policejních dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici.

 • Sám Kladívko přitom údajnou korupci nevyloučil. Server Lidovky.cz se ho několikrát dotázal, zdali v souvislosti s Řízením letového provozu přijal úplatek, politik ale ani napopáté neodpověděl (celý rozhovor si přečtěte ZDE).
Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata,...

Ačkoli podle policie Kladívko za své služby pro skupinku podnikatelů, kteří se státní podnik snažili ovlivnit, údajně převzal i část úplatku, důkazy na to detektivové už nesehnali. Investiční zlato v hodnotě 8,9 milionu totiž podle Polaneckého odcizil sám kurýr úplatku - podnikatel Štěpán Prášil.

„Naprosto bezúhonný člověk“

Server Lidovky.cz proto oslovil čelní představitele ODS s dotazem, co říkají na to, že se Kladívko v roli senátora snažil ovlivnit personální obsazení státního podniku, zdali to nepoškozuje stranu jako celek. Kladívko je totiž stále předsedou oblastního sdružení na Praze 9.

Lídr ODS do eurovoleb Jan Zahradil při čekání na volební výsledky.

„Znám Tomáše Kladívka jako naprosto bezúhonného člověka a nemám zatím důvod měnit názor. Celý tento ‚případ‘ na mě doposud činí velmi vykonstruovaným dojmem,“ odpověděl na anketní otázku Jan Zahradil, europoslanec za ODS.

Zbytek oslovených funkcionářů či politiků občanských demokratů na zaslaný dotaz do uzávěrky textu nereagoval vůbec. A to ani poté, co se je redakce snažila kontaktovat telefonicky. A skrze tiskovou mluvčí Janu Havelkovou ponechal dotaz bez odpovědi i předseda strany Petr Fiala.

„Jsem ve sněmovně, nevím o tom nic, nebudu reagovat,“ uvedl stručně do telefonu poslanec Adolf Beznoska.

To Jaroslav Kubera byl, alespoň pokud jde o komentář, sdílnější. „Dokud nebude pan Kladívko pravomocně odsouzen, nemohu to komentovat, protože o tom nic nevím. Presumpce neviny platí pro každého,“ uvedl senátor a současně teplický primátor.

Zlato blízko senátora

Jak přitom informoval server Lidovky.cz, zlato, které podle detektivů s největší pravděpodobností sloužilo na úplatky, se jeden čas ocitlo v těsné blízkosti Kladívka.

„Za jediný zhruba hmatatelný důkaz lze považovat zajištění zlata u Milana Čmelíka při jeho zadržení dne 25. 6. 2013 v místě bydliště svědka Kladívka s tím, že dle daktyloskopických stop jde evidentně o zlato poskytnuté Pavlem Chovančíkem,“ stojí v obžalobě, která přistála u Městského soudu v Praze (více čtěte ZDE).

Právě byznysmen Pavel Chovančík měl na personální rošádě ve státním podniku největší zájem. Po dosazení spřátelených osob by se jeho firma mohla dostat k miliardové zakázce na letový systém. Ostatně podle bankovních výpisů dokonce uložil zlato v hodnotě 8,9 milionu korun do bezpečnostní schránky, kterou později vybral zmiňovaný lobbista Prášil, nyní obžalovaný pro krádež.

Koho server Lidovky.cz oslovil

 • Zbyněk Stanjura
 • Miroslava němcová
 • Martin Novotný
 • Petr Nečas
 • Alexandr Vondra
 • Přemysl Sobotka
 • Bohuslav Svoboda
 • Jana Černochová
 • Marek Benda
 • Pavel Blažek
 • Petr Bendl
 • Vladislav Vilímec
Autor: