Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Úplatky v Řízení letového provozu? Nevím, neřeknu, na shledanou, říká exsenátor Kladívko

Česko

  13:13
PRAHA - Na přímou otázku, zdali v souvislosti se státním podnikem Řízení letového provozu přijal peníze či zlato, odmítl bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko odpovědět. Pětkrát zopakovanou otázku zcela ignoroval. „Děkuji, zatím na shledanou,“ rozloučil se nakonec a zavěsil.

Senátor Tomáš Kladívko foto: Hynek GlosLidové noviny

Původně korupční kauza ve státním podniku Řízení letového provozu spěje po dvou letech do finále. Nikoli ale kvůli úplatkářství, jak protikorupční policie předpokládala, nýbrž pro krádež investičního zlata.

A v případu figuruje i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko. Královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík se totiž údajně snažil získat vliv na státní podnik Řízení letového provozu. Skrze dalšího podnikatele Štěpána Prášila zkontaktoval právě Kladívka, aby využil svého postavení na politické scéně a pomohl s obsazením postů v letovém provozu.

Kladívko podle policie dokonce část ze slíbeného úplatku 15 milionů přijal, a to 400 tisíc ve zlatě a 200 tisíc v hotovosti, uvedl před časem časopis Týden. Na přímý dotaz serveru Lidovky.cz ale exsenátor odmítl odpovědět, a to i poté, co mu redakce otázku pětkrát zopakovala. Nakonec zavěsil.

Lidovky.cz: Chci se zeptat na kauzu Řízení letového provozu. Policie měla podezření, že dochází ke snaze obsadit post ředitele tohoto státního podniku, a to vše za milionové úplatky. Vy jste měl ve věci údajně též figurovat. Pokud vím, nyní už je podána obžaloba, je to tak?
Nevím, nevím. Vůbec nemám tušení, jestli v tom něco je.

Kauza Řízení letového provozu

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.

Lidovky.cz: V kauze Řízení letového provozu ale vystupujete jako svědek.
Je to nějak jinak. Na soud jdu někdy v lednu, ale to je nějaká fyzická osoba. Nevím, nemám teď vůbec přehled, s čím přesně to souvisí.

Lidovky.cz: Vy netušíte, proč jste pozván k soudu? V čem budete svědčit?
Vím, ale je to vůči fyzické osobě, která je tam jmenovaná, která se něčeho dopustila. A tam není tento... to co vy říkáte.

Lidovky.cz: Kvůli čemu tam tedy jdete?
Jsem předvolán jako svědek.

Lidovky.cz: A ta fyzická osoba? Znáte ji?
No jistě, no.

Lidovky.cz: Každopádně obžaloba se týká kauzy Řízení letového provozu, ale korupci policie odložila, prokázala jen krádež investičního zlata.
Pravděpodobně ano.

Lidovky.cz: Jak v tom případu tedy figurujete vy?
Jak jste hovořila, jsem předvolán jako svědek.

Lidovky.cz: V obžalobě stojí, že se jedná o krádež investičního zlata v hodnotě zhruba sedm milionů korun. Nicméně se tam také píše, že se s největší pravděpodobností jednalo o úplatek právě ve snaze dosadit určité osoby do Řízení letového provozu.
Já jsem žádný takový přípis nikdy neviděl, že jo. Já tam skutečně figuruji jen jako svědek.

Lidovky.cz: Na co se vás tedy policie ptala? Předpokládám, že jste v rámci tohoto případu byl vypovídat.
No, v rámci... jestli tohoto člověka jsem znal a to...

Lidovky.cz: Padly tam také otázky na Řízení letového provozu?
V této fázi ne.

Lidovky.cz: Vůbec jste se k této věci v průběhu policejního vyšetřování nevyjadřoval?
Byl jsem jen jednou pozvaný na podání této výpovědi jako svědek. Jednou v loňském roce.

Lidovky.cz: A tam se vás ptali na co konkrétně?
Já už si to přesně nepamatuji, je to rok zpátky. Teď jsem dostal, že už je to u soudu a mám se jako svědek dostavit k jednání. Ale neznám obsah žádného spisu. To je tak vše, co bych vám mohl říct.

Lidovky.cz: A pokud jde o údajnou korupci? Jak stojí v obžalobě, že zlato s největší pravděpodobností sloužilo jako úplatek. Přijal jste v této souvislosti nějaké peníze či investiční zlato?
Já jsem dával někdy před dvěma a půl roky vysvětlení, od té doby s tím nejsem nijak konfrontován.

Lidovky.cz: A přijal jste v této souvislosti nějakou hotovost či zlato?
Já jsem v roce 2013 podával vysvětlení a nyní čekám, na co se mě budou přesně ptát při tom, jak jsem jako svědek. A to je vše, co vám teď k tomu mohu říci.

Lidovky.cz: Zeptám se tedy ještě jednou: v této věci hovoří policie o možném úplatku. Přijal jste v této věci nějaké peníze nebo zlato?
Já jsem žádný papír, žádný spis neviděl, takže se nemůžu k ničemu vyjadřovat. Asi máte víc informací než já, ale já je nemám.

Kdo je Tomáš Kladívko?

  • Tomáš Kladívko vstoupil do Občanské demokratické strany v roce 1991, o sedm let později se stal místopředsedou pražské organizace.
  • Do senátu byl zvolen v roce 2008, předtím byl od roku 1997 poslancem.
  • Čtyři roky působil také jako starosta Městské části Praha 9. Zde se po sametové revoluci podílel na založení Občanského fóra.
Tomáš Kladívko, ODS

Lidovky.cz: Neptám se s ohledem na žádný spis, že je to tam napsané. Ptám se obecně na to, zdali jste někdy v souvislosti s Řízením letového provozu přijal peníze či investiční zlato.
Je to před soudem, nemůžu vám nic říkat. Na co se mě zeptají, se pokusím odpovědět. A bude to.

Lidovky.cz: A vyjednával jste někdy s někým o obsazení postů v Řízení letového provozu?
Já jsem s nikým... všechno jsem říkal policii při podání vysvětlení. A pokud se blíží další krok a budu jako svědek, nemůžu v tomto poskytovat žádné informace.

Lidovky.cz: Ani se nevyjádříte k tomu, jestli jste přijal nebo nepřijal nějaké peníze?
Já jsem neviděl žádný spis, který by to tvrdil, mě nikdo nic nepředložil, že by to takto bylo napsané. V této fázi nemůžu říct více. Děkuji, zatím na shledanou. (zavěsil)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!