Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

U exsenátora Kladívka našli zlato. Je to moje soukromá věc, řekl policii jeho asistent

Česko

  6:00
PRAHA - Investiční zlato, za nějž si chtěla skupina podnikatelů koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů, se v jednu chvíli ocitlo v domě bývalého senátora Tomáše Kladívka. Přesto však dlouholetý politik ODS nebyl nikdy obviněn. Policisté prý nesehnali dostatek důkazů, aby mohli zajištěné zlato označit jako úplatek. Bezpečně prokázali jen jedno: Kladívko se opravdu snažil prosadit personální změny ve státním podniku Řízení letového provozu.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Zmizely miliony ve zlatě určené na úplatky. K soudu musí i exsenátor Kladívko

Ten zapomenutý případ má stále řadu neznámých. Server Lidovky.cz však zjistil další detaily, které naznačují, že má mnohem závažnější pozadí. Původně vyšetřovali policisté kauzu pro podezření z korupce. Nakonec byl však obžalován pouze lobbista Štěpán Prášil za to, že má být odpovědný za zmizení 8,9 milionů korun ve zlatě.

A to navzdory tomu, že detektivové i státní zástupce v oficiálních dokumentech opakovaně přiznávají, že s největší pravděpodobností měly být slitky a mince určené na korupci.

Zlato blízko Kladívkovi

Prášilova obžaloba, s níž se server Lidovky.cz seznámil, odkrývá jen úzkou výseč celého příběhu. I z ní je však zřejmé, že minimálně část zlata se zatoulala do Kladívkovy blízkosti – do rukou jeho tehdejšího asistenta a dnešního předsedy sdružení ODS v Letňanech Milana Čmelíka.

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

„Za jediný zhruba hmatatelný důkaz lze považovat zajištění zlata u Milana Čmelíka při jeho zadržení dne 25. 6. 2013 v místě bydliště svědka Kladívka s tím, že dle daktyloskopických stop jde evidentně o zlato poskytnuté Pavlem Chovančíkem,“ stojí v oficiálním dokumentu, který v minulých týdnech doputoval k Městskému soudu v Praze.

Přitom právě byznysmen Pavel Chovančík si měl personální rošádu ve státním podniku objednat a podle bankovních výpisů uložil zlato v hodnotě 8,9 milionů korun do bezpečnostní schránky, kterou později vybral zmiňovaný lobbista Prášil.

Jak zlato (či spíše jeho část) doputovalo až k asistentovi senátora, není zatím jasné. „Vzhledem k odepření výpovědi Mgr. Kladívka i Milana Čmelíka neexistuje (krom výpovědi svědka H.) žádné relevatní zjištění k okolnostem výskytu zlata na místě, podporující podezření z uplácení. I pokud Mgr. Kladívko zlato skutečně v držení měl, jsou možné různé hypotézy a vysvětlení, proč se tak stalo,“ napsal do obžaloby státní zástupce Jan Polanecký.

Milan Čmelík z letňanské buňky Občanské demokratické strany.

Čmelík se nyní už ke svému předloňskému zadržení nechce – alespoň veřejně - vracet. „Jsem předvolán k soudu jako svědek. K tomu případu nemám, co dodávat,“ řekl v pátek. Nesdílný byl ovšem i před policisty, kteří jej zatýkali před dvěma lety.

„Pokud jde o původ investičního zlata, které bylo jím dobrovolně vydáno policii při jeho zadržení, to je jeho soukromá věc,“ tlumočí obžaloba Čmelíkova slova s tím, že dále využil práva nevypovídat, aby si sám nepřivodil trestní stíhání.

Monitoring bankovních účtů, sledování telefonních hovorů i emailové komunikace. Nic z toho vyšetřovatelům údajně nepřineslo jasný důkaz o tom, že se uplácelo. Nadto velká část zlata beze stopy zmizela.

Návštěvy senátora Kladívka

S jistotou však lze říci jedno: tehdejší senátor se ve věci letových dispečerů snažil minimálně orodovat. A to opravdu na vysokých místech. Třeba u Zbyňka Stanjury (ODS) či rovnou Petra Nečase (ODS). A nejen on. K ministru dopravy a premiérovi se chtěl dostat i kurýr úplatku Štěpán Prášil.

Ostatně také bývalého ministra Stanjuru si kvůli korupční aféře letových dispečerů pozvala policie. „Z vysvětlení Ing. Stanjury plyne, že jako ministr dopravy se setkal s informacemi o Řízení letového provozu z různých zdrojů (...) O věci s ním jednal i senátor Mgr. Kladívko,“ stojí v obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici. Toť ale o jejich schůzce v dokumentu vše.

Nově zvolený šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura

Na dotaz serveru Lidovky.cz, o čem s ním Kladívko jednal, si nyní Stanjura nevybavil. „Pravděpodobné to je, že jsme spolu mluvili, ale nedokážu už říct. Mluvil jsem s hodně lidmi. Ale že by on či kdokoli jiný po mně chtěli personální změnu v Řízení letového provozu, to nikoli. A stejně bych se rozhodl sám za sebe,“ uvedl Stanjura s tím, že coby ministrovi se mu prý snažil radit kdekdo. A zdali tehdy senátor Kladívko přišel s konkrétním jménem? „Nic takového,“ dodal.

Skupina podnikatelů si ale zjevně chtěla svůj vliv pojistit a snažila se proto nakontaktovat přímo Petra Nečase i tehdejšího šéfa jeho poradců Tomáše Vrbíka. Zdali v tu dobu za premiérem někdo přišel, se ale z jeho úst není možné dozvědět. „Rušíte a později zavolat také nemůžete,“ uvedl stroze Nečas do telefonu frázi, kterou při kontaktu s médii používá už od vypuknutí aféry Nagygate.

A do uzávěrky tohoto textu neodpověděl ani bývalý šéf jeho poradců Tomáš Vrbík, dnes tajemník Hospodářské komory České republiky. Nápomocna v tomto může být ale opět obžaloba: „Z vysvětlení Tomáše Vrbíka je patrné, že zná Mgr. Kladívka, který jej oslovil ve věci Řízení letového provozu a žádal o informování premiéra Nečase. Pak jej seznámil s jistým odborníkem a tuto osobu doporučil do nového vedení,“ stojí v obžalobě.

Úplatky v Řízení letového provozu? Nevím, neřeknu, na shledanou, říká exsenátor Kladívko

Bývalý senátor Kladívko na dotazy redakce nereagoval a telefony nezvedal. Nicméně už dříve se v rozhovoru pro server Lidovky.cz otázce, zdali s někým o státním podniku vyjednával, vyjádřil: „Já jsem s nikým... všechno jsem říkal policii při podání vysvětlení. A pokud se blíží další krok a budu jako svědek, nemůžu v tomto poskytovat žádné informace,“ vyhnul se odpovědi Kladívko.

Dotaz, zdali v té souvislosti přijal nějaké peníze či investiční zlato, ignoroval celkem pětkrát, až nakonec zavěsil.

Přitom tlaky na výměnu ředitele Řízení letového provozu mají počátek už v roce 2011. Tehdy šéf letových dispečerů Jan Klas začal pociťovat snahy o jeho odvolání.

„Vybavuji si to velmi dobře. Musel jsem reagovat na tu část, která se týkala mé osoby, protože byly patrné snahy dehonestovat či pomluvit mě,“ reagoval pro server Lidovky.cz Klas.

Když se začal bránit, zjistil, že snahy o ovlivnění státního podniku už šetří policie. „Dvakrát jsem podal trestní oznámení, přičemž u toho z roku 2013 mi policie sdělila, že se propojilo s již běžícím trestním řízením,“ doplnil Klas. To se týkalo podezření na uplácení senátora Kladívka. Obě trestní oznámení ale policie nakonec odložila.

Jak totiž nedávno informoval server Lidovky.cz, korupční větev případu se policii rozpadla pod rukama. Podle státního zástupce Jana Polaneckého se sice podařilo prokázat, že skupina kolem Chovančíka a Kladívka chtěla ovládnout letové dispečery, nicméně na podezření z úplatkářství jí chybí důkazy.

Senátorův asistent Čmelík: Nemám, co dodat

  • Lidovky.cz: Rádi bychom věděli víc o vašem předloňském zadržení se zlatem u pana senátora.
Jsem předvolán k soudu jako svědek. K tomu případu nemám, co dodávat.

  • Lidovky.cz: A nechcete vysvětlit, jak to bylo?
Co chcete vysvětlit?

  • Lidovky.cz: Přece jen není obvyklé, když někoho zadrží policie se zlatem v domě senátora.
Já k tomu případu opravdu nemám, co dodávat. U soudu se vyjádřím. V tuto chvíli nemám, co dodávat. Nezlobte se.
Milan Čmelík z ODS Letňany.