Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kladívkův asistent byl spojkou na senátora, míní policie. Zlato ale nevysvětlil

Česko

  11:00
PRAHA - Milan Čmelík (ODS) byl spojkou lobbistů na stranického kolegu a senátora Tomáše Kladívka při vyjednávání o postech v Řízení letového provozu. K takovému závěru došli detektivové na základě zajištěné komunikace mezi Čmelíkem a Štěpánem Prášilem, který jako jediný půjde - za krádež milionů ve zlatě - před soud.

Milan Čmelík z ODS Letňany. foto: ODS Letňany

Mobilní telefony, tablety, notebooky. To vše zabavili detektivové protikorupční policie při razii před dvěma lety. Hledali důkazy, které by dokázaly úplatky kolem tehdejšího senátora Tomáše Kladívka (ODS) a kauzy Řízení letového provozu. A mimo jiné pátrali i po necelých devíti milionech korun ve zlatě.

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

Mezi zabavenými věcmi byl i tablet Lenovo údajného lobbisty a podnikatele Štěpána Prášila (viz box Kdo je kdo), který si vzal ke zkoumání znalec z oboru kybernetika. Ten se nakonec dopátral až k e-mailové komunikaci mezi Prášilem a Kladívkovým asistentem Milanem Čmelíkem.

Půjčky a platba příspěvku

„Milan Čmelík působil na pozici prostředníka mezi Mgr. Tomášem Kladívkem a Štěpánem Prášilem, v rámci sjednávání schůzek se zájmem o státní podnik Řízení letového provozu, kdy to byl právě Milan Čmelík, kdo seznámil Štěpána Prášila s Mgr. Tomášem Kladívkem,“ stojí v dokumentu z policejního vyšetřování, který server Lidovky.cz prostudoval.

Redakce proto hledala odpovědi na další neznámou z korupční kauzy kolem státního podniku Řízení letového provozu. Jak totiž už dříve informoval server Lidovky.cz, při domovní prohlídce u tehdejšího senátora Kladívka zadržela policie také Čmelíka, v jehož rukou našla zlato, které mělo podle mínění detektivů sloužit jako úplatky.

Jakou roli v případu Čmelík hraje? A jak se dostal ke zlatu, které následně zmizelo?

Vztah s údajným lobbistou Štěpánem Prášilem Čmelík, který pochází z buňky ODS v Praze Letňanech, odmítl komentovat. „Opravdu se k tomu nebudu vyjadřovat, prostě... Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval nyní Čmelík, když mu server Lidovky.cz začal klást otázky.

Úplatky v Řízení letového provozu? Nevím, neřeknu, na shledanou, říká exsenátor Kladívko

Jak přitom vyplývá ze spisu, znalci se podařilo vypátrat komunikaci mezi ním a Prášilem ohledně peněz. „(Z ní) vyplývá, že Štěpán Prášil některé věci platil za Milana Čmelíka či mu půjčoval peníze (viz platba členského příspěvku nebo půjčky peněz),“ uvedli na základě znaleckého posudku detektivové.

To ale Čmelík jednoznačně odmítl. „To vůbec není pravda. A prosím vás, nechte mě být. Děkuji, na shledanou,“ odvětil a zavěsil.

Čeho se zmíněné „členské příspěvky“ týkaly, zdali například stranické kasy, není možné zjistit. Odpověď neposkytl ani Štěpán Prášil. Telefony už téměř měsíc nezvedá a nereaguje ani na vzkazy a zaslané dotazy.

Ostatně podrobnosti k případu odmítl Čmelík sdělit i policistům. Když si ho v červenci roku 2013 pozvali k podání vysvětlení, „využil svého práva a k věci odmítl vypovídat“.

Zlato jako úplatky

Případ kolem státního podniku Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina podnikatelů snažila dojednat, aby se na post šéfa a dalších ředitelů ve státním podniku dostaly spřátelené osoby.

Na počátku stál podle státního zástupce Jana Polaneckého, který nyní případ zažaloval, královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík. Ten se přes svého spojence Štěpána Prášila snažil kontaktovat mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka, aby jim s personální rošádou v úřadu dispečerů pomohl.

Krátce poté, co se server Lidovky.cz doptal Milana Čmelíka na policií zabavené zlato, na sociální síti vyvěsil toto sdělení.

Policii a státnímu zástupci se ale případ podařilo dohnat k soudu „jen“ jako krádež sedmi milionů ve zlatě. Zodpovědný za ně má být Prášil, který před soudcem stane jako jediný obžalovaný. Jak ale stojí v samotné obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, zlato podle všeho sloužilo na úplatky.

„Za dostatečně prokázané lze mít aktivity uvedených osob ve věci snahy o převzetí Řízení letového provozu. Za neprokázané však lze mít podezření o uplácení, ať už plánovaném či uskutečněném,“ napsal státní zástupce Jan Polanecký do obžaloby.

Kauza Řízení letového provozu na serveru Lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!