Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KEDROŇ: Sebevražda, ztracené zlato, zatýkání u exsenátora. Proč píšeme o kauze Kladívko?

Názory

  7:00
Proč se vrtáte v tak vousaté kauze? Téhle otázce čelíme od chvíle, kdy jsme před měsícem na serveru Lidovky.cz otevřeli zapomenutý případ z roku 2013, v němž figuruje dnes už bývalý senátor ODS Tomáš Kladívko. Nešlo v něm o nic míň než o snahu ovládnout státní podnik Řízení letového provozu a s největší pravděpodobností i o úplatky. Proč tedy? Nabízíme několik protože.

Investiční slitek Fortuna. foto: Safina

Protože č. 1: protikorupční policie případ začala vyšetřovat pro úplatkářství a uzavřela jej jako krádež. Jak je v českých krajích zvykem, kauza měla v zapomnění vyšumět (což by se zjevně většině aktérů včetně vyšetřovatelů líbilo a hodilo). Zmizel přitom předmět doličný – velká část z osmi kilogramů investičního zlata, které mělo motivovat zainteresované politiky a vysoce postavené úředníky. Opravdu máme uvěřit, že se stal zázrak a zlaté plíšky vysublimovaly?

Protože č. 2: policisté zadrželi Kladívkova asistenta, když opouštěl senátorův dům a u sebe měl část onoho zlata i s otisky původního majitele. Vysvětlení odmítl. Prý je to jeho soukromá záležitost.

Zmizelo zlato určené na úplatky. Jeho majitel si přečetl verdikt a oběsil se v cele

Protože č. 3: v policejním spisu je založena výpověď utajeného svědka, jenž s vyšetřovateli spolupracoval a popsal jim, že zlato mělo zaplatit personální rošádu u leteckých dispečerů. Nedokončila se v podstatě jen díky tomu, že v létě 2013 padla vláda Petra Nečase a vliv občanských demokratů – Kladívka nevyjímaje – začal uvadat.

Další protože: odposlechy i svědci potvrdili, že Kladívko coby respektovaný člen ODS opravdu tlačil na výměnu manažerů leteckého podniku, který je takovým dobře utajeným zlatým vejcem ve státním portfoliu.

A dál: policie po blamáži před Kladívkovým domem spustila sérii frenetických domovních prohlídek, které měly jen dva výsledky. Nenašlo se nic co by pomohlo při vyšetřování a jeden ze členů zásahového komanda byl postřelen, protože majitel prohledávaného domu měl za to, že k němu jdou na návštěvu zloději.

Poslední protože přidáváme v dnešním zpravodajském textu: ve vazební cele se oběsil podnikatel Pavel Chovančík, který vygeneroval peníze na ty zlaté mince a slitky, které později tak záhadně zmizely. Na život si sáhl den po pravomocném rozsudku, jimž měl de facto zaplatit za to, že zlato obstaral.

Takže otázka nezní „Proč o tom píšeme?“, ale „Proč policie nevtrhla do domu senátora Kladívka v době, kdy bylo zlato uvnitř?“ a také „Proč exsenátor Kladívko - dodnes předseda ODS Prahy 9 - odmítá vysvětlit, co převzal ve své oblíbené hospodě Zlaté sele, co dělala část zlata u něj v domě a proč na ministerstvu dopravy lobboval?“. Ano, nelze vyloučit, že všechno to nepřehledné hemžení vyrostlo z nějaké nezajímavé a ve skrze legální transakce. Kladívko měl ale možnost to vysvětlit policistům a nyní redaktorům serveru Lidovky.cz. Odmítl. Tím zadělal na všechny výše odkazované články.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!