Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Aféra Kladívko: Běhat po Praze s taškou zlata? Zcestné, říká odborník

Česko

  17:12
PRAHA - Chtěl prý jen pomoct svému nadřízenému, který si přál investovat volné peníze. Tak Milan Čmelík, asistent exsenátora Tomáše Kladívka (oba ODS), u soudu vysvětloval, jak se v jeho rukou objevily zlaté mince. Podle mínění policie přitom mohly sloužit jako úplatky. Jenže Čmelíkova svérázná verze je podle osloveného odborníka na obchod se zlatem zcestná.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko a jeho tehdejší asistent Milan Čmelík. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Pan senátor se mi zmínil, že by rád do něčeho investoval. A pan (Štěpán) Prášil mi řekl, že má tu možnost,“ vysvětloval nervózní Čmelík tento týden u soudu, kde se zmíněný podnikatel Prášil zpovídá z krádeže zhruba sedmi milionů ve zlatě, podle policie možných úplatků (více čtěte ZDE).

Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent

Nicméně Čmelíkova odpověď na senátorovu prosbu byla podle jeho verze následující: podnikatel Prášil přivezl zlaté mince, předal je Čmelíkovi, a ten je Kladívkovi ukázal v jeho domě, aniž by o nich měl jakékoli informace. Zejména pak, za kolik je může senátorovi nabídnout či o jaké mince se konkrétně jedná. A Prášil, který tyto informace o mincích měl, prý po celou dobu jen seděl a čekal v autě.

Jak investovat do zlata

Server Lidovky.cz proto oslovil prodejce zlata s otázkou, jaký je postup, když se zákazník rozhodne uložit volné peníze do zlata, jaké všechny informace by měl dostat a podle čeho se nakonec rozhodne.

„Zákazník si na našich pobočkách může zakoupit investiční zlato, ať už v podobě slitků nebo mincí, a rovnou si ho odnést. Platit lze v hotovosti do stanoveného zákonného limitu (250 tisíc korun; pozn. red.) nebo bankovním převodem. Přijdete, kupujete a odcházíte,“ uvedl Matej Čeleš, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.cz.

Právě cena je při obchodu se zlatem důležitá. Mění se totiž každou chvíli, a proto je třeba se na ní shodnout. „V závislosti na vývoji na světových komoditních burzách jsou aktualizovány každých 5 minut,“ doplnil Čeleš.

Mezi nejznámější zlaté mince patří například kanadský Maple Leaf, australský Klokan, americká American Eagle či Wiener Philharmoniker. Právě posledně zmíněné mince se objevují v případu Tomáše Kladívka. Podle policie totiž Prášil odcizil 150 rakouských mincí a 45 mincí ražby South Africa. A mimo to ještě dva kusy zlatého slitku ze Švýcarska.

Mezi nejznámější zlaté mince patří například kanadský Maple Leaf, australský...

Že by ale prodejci zlatých mincí běžně vozili potenciálnímu zákazníkovi zboží domů na ukázku, a tam ho navíc ještě předali asistentovi a nechali ho bez dozoru, je podle něj nesmysl. „Za standardní to rozhodně nepovažuji a vzhledem k produktu považuji toto počínání za zcela neprofesionální a zcestné,“ okomentoval Čeleš situaci tak, jak ji Čmelík prezentoval u soudu.

Podobný servis „dovážky až do domů“ prý není běžný ani u VIP klientů. Společnost Zlaťáky.cz doručuje zásilku na předem domluvené místo za doprovodu bezpečnostní služby. Jedná se však o již dohodnutý a zaplacený obchod. Obecně pak platí, že trh s drahými kovy často funguje na bázi e-shopů, a prodejci proto za nadstandard označují často už i kamenný obchod.

Milan Čmelík, bývalý asistent senátora za ODS Tomáše Kladívka.

„Na prezentaci zboží slouží právě kamenné prodejny s diskrétními prostory, kde se potenciální zájemce může s produktem seznámit. Už to považujeme za nadstandardní servis, kde také poskytujeme komplexní poradenství a nadstandardní je i šířka sortimentu,“ uvedl Čeleš.

Ostatně nad Čmelíkovou verzí, že se jednalo jen o výpomoc senátorovi, se v soudní síni podivil i sám soudce Tomáš Durdík. „Podle čeho se měl pan Kladívko rozhodnout? Jenom jestli se mu to líbí? Jestli jsou to hezké mince? To bylo klíčové u investičního zlata?“ otázal se Čmelíka.

Původ mincí mu prý byl jedno a ani se nebál, že případným netransparentním obchodem by mohl ohrozit Kladívkovu pověst. „O to jsem se nezajímal,“ dodal Čmelík.

Kdo je kdo

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
  • LIDOVKY.CZ: Prášil před soudem znejistěl. Vážený soude, miliony jsem neukradl, hájil se

Hned v úvodu hlavního líčení odmítl Štěpán Prášil vypovídat a požádal soudce, aby se jednání soudu další dny konalo bez jeho přítomnosti.

Štěpán Prášil je souzen za krádež zlata v hodnotě sedmi milionů korun.
Hned v úvodu hlavního líčení odmítl Štěpán Prášil vypovídat a požádal soudce,...
Autor: