Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Afghánci staví Nový Kábul

Česko

Místo starého Kábulu má být postaveno nové hlavní město. Japonské zemětřesení může ale Afghánce připravit o novou metropoli.

KÁBUL/PRAHA Mezi dvěma letišti bude stát nová afghánská metropole. Snazší než vystavět nové hlavní město ze změti zaprášených budov, z nichž mnohé pamatují nejedno bombardování, bude podle expertů začít s obrovským projektem na zelené louce.

Nové hlavní město Afghánistánu spolkne 740 kilometrů čtverečních a stavět se má patnáct let. „Nový Kábul“ se rozprostře mezi dvěma fungujícími letišti – vojenským Bagramem, využívaným dnes Američany, a starým kábulským Hadži-Ravaš. Zahájení gigantické stavby v úterý slavnostně oznámilo vedení nezávislé společnosti Nový Kábul v čele s podnikatelem Guljamou Šachim Hasan-zádou. V současném „starém“ Kábulu žije až šest milionů obyvatel. Původně ale infrastruktura města, které dodnes nemá kanalizaci, vodovod a moderní elektrickou síť, byla konstruována maximálně pro milion lidí a sto tisíc aut. Dnes se aut mezi koňskými či oslími povozy, velbloudy a kárami taženými muži dennodenně proplétá milion a půl.

Projekt Nový Kábul už v roce 2009 schválila afghánská vláda. Nyní se začíná skutečně stavět. Do prvních domů se už v roce 2013 mají stěhovat lidé. Jenže v posledním týdnu se investoři a stavební firmy začali o osud dosud zřejmě největšího afghánského projektu tohoto druhu obávat. Na první dvě čtvrti s nejméně 18 tisíci domy mělo nejméně dvě stě milionů dolarů vyčlenit Japonsko. To se ale potýká s následky ničivého zemětřesení. Peníze, jež japonská vláda už přislíbila, budou asi zapotřebí na likvidaci škod.

Patnáct let výstavby Afghánská vláda přesto doufá, že se problémy s financováním nakonec vyřeší – celkem ale bude muset sehnat asi 34 miliard dolarů. Ze skupiny stavebních firem, které se o účast na projektu ucházejí, budou vybrány v tendru příští týden ty, které dokážou stavět rychle, kvalitně a navíc s ohledem na to, že Afghánistán také leží v seizmicky aktivní oblasti.

Zemětřesení jsou zde častým jevem. Naposledy ničivé zemětřesení zasáhlo sousední Pákistán v roce 2005 – tehdy v pákistánském Kašmíru zahynulo přes 30 tisíc lidí. Po japonské tragédii afghánská vláda chce stavbaře kontrolovat velmi přísně.

Součástí nové metropole bude několik nemocnic, parků, dětských hřišť, sportovišť, řada škol i nespočet obchodů, celkem za 15 let budou postaveny asi tři miliony objektů. Kromě toho projekt dává naději obrovskému počtu nezaměstnaných Afghánců. Počítá se s tím, že asi 300 tisíc z nich dostane na stavbách práci.

Obavy z války Kromě zemětřesení, které ohrozilo financování projektu, může plány afghánské vlády zmařit i odchod americké armády ze země. V případě, že spolu s NATO opustí zemi americké jednotky, podle většiny analytiků začne občanská válka a na nové hlavní město si budou muset Afghánci počkat několik dalších desetiletí.

Pokud by ale k realizaci došlo, nebude to poprvé, co metropole vyroste z rozhodnutí úřadů na zelené louce. Podobný osud mají hlavní města Abuja v Nigérii, Magas v Ingušetii, Brasilia v Brazílii, Astana v Kazachstánu či Islámábád v Pákistánu.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ ; Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!