Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Afrika kritizovala Mugabeho

Česko

Státy Africké unie vyzvaly vládu v Harare a opozici k vytvoření koalice. Sankce vůči Zimbabwe ale nepřijaly

ŠARM AŠ-ŠAJCH Robert Mugabe nepřijel na summit Africké unie do egyptského Šarm aš-Šajchu proto, aby si vyslechl, co by měl dělat a jak by se měl chovat. Vystupoval jako legitimní vítěz regulérních voleb, které nemá právo nikdo na světě zpochybňovat.

Více než pět desítek států Africké unie (AU) mu však na závěr dvoudenního zasedání udělalo čáru přes rozpočet. Dohodly se totiž na rezoluci, která zimbabwskou vládu a opozici v čele s Morganem Tsvangiraiem vyzývá k vytvoření koaliční vlády. Botswana šla během jednání dokonce ještě dál, když označila páteční prezidentské volby v Zimbabwe - s jediným kandidátem Mugabem - za nelegitimní.

Účastníci summitu byli pod velkým tlakem západních států. Ty totiž očekávaly, že AU prohlásí zimbabwské volby za nelegitimní a uvalí na Harare sankce. K tomu sice nedošlo, agentura Reuters však rezoluci přesto hodnotí jako průlom. Podle ní jde o velmi vzácný zásah AU v interních sporech některého afrického státu.

Všichni jsou ze stejné „party“ Problém je totiž v tom, že řada dalších afrických lídrů má sama máslo na hlavě, včetně jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho, od kterého si Západ nejvíc sliboval. Má totiž Mugabeho svým způsobem v rukou vzhledem k tomu, že Zimbabwe zásobuje doslova životně důležitým proviantem v čele s potravinami. Jenže Mbeki patří k jedné a téže „partě“ afrických lídrů, kterou před několika desítkami let stmelil boj proti koloniální nadvládě. Proti Mugabemu měl zasáhnout už loni, poté co zimbabwská policie zatkla a surově zmlátila šéfa opozice Tsvangiraie. A už tehdy to odmítl, stejně jako letos.

Mugabe se navíc o moc dělit nechce a řešení v podobě velké koalice, které nedávno realizovali v Keni, odmítá. „Keňa je Keňa a Zimbabwe je Zimbabwe. Máme vlastní letité zkušenosti s dialogem a vlastní, zimbabwský způsob řešení politických patů. Zimbabwský, ne keňský způsob,“ prohlásil na summitu Mugabeho mluvčí George Charamba.

S nápadem vytvořit velkou koalici vyrukoval i Tsvangirai a na dálku v té souvislosti požádal účastníky summitu v Šarm aš-Šajchu, aby do země vyslali mírové sbory. Ty mají zastavit násilí páchané Mugabeho přívrženci na lidech, kteří chtěli volit opozici. Toho se ale Mugabe bát nemusí. Hlavně proto, že unii se sbory prozatím nikam posílat nechce - působí mimo jiné na jihu Súdánu a v Somálsku, ale jejich mise jsou neúspěšné.

Šestapadesátiletý Tsvangirai, který včera konečně opustil svůj azyl na nizozemské ambasádě v Harare, o mírové sbory přesto požádal, a to i navzdory tomu, že ví, jak moc tím riskuje.

Pokud by sbory do Zimbabwe napochodovaly, mohlo by to vypadat jako vojenská intervence. A Morgan Tsvangirai by se v očích Zimbabwanů mohl změnit ve zrádce, který zemi „zaprodal cizincům“.

***

Řekli o Zimbabwe na summitu v Egyptě

„Ať jdou do háje... tisíckrát do háje,“ vzkázal Západu mluvčí zimbabwského prezidenta George Charamba. „O situaci v zemi vůbec nic nevědí, tak ať se k ní nevyjadřují.“ „Není nic záludnějšího a vzdálenějšího pravdě než řeči, že Mugabeho strana jedná s Hnutím za demokratickou změnu o tom, že by společně sestavily vládu tak zvané národní jednoty,“ řekl generální sekretář Hnutí za demokratickou změnu Tendai Biti. „Máme za to, že lidem v Zimbabwe jsou upírána základní lidská práva,“ řekl prezident Sierry Leone Ernest Koroma, ale neodvážil se přímo kritizovat Mugabeho. Doporučil vytvoření tzv. velké koalice. Jediným, kdo navrhoval neuznat výsledky voleb, byl keňský premiér Raila Odinga. „Měl by být vyloučen z unie. Jedině pak jej dotlačíme k tomu, aby uspořádal svobodné a regulérní volby,“ řekl. Proti se naopak stavěl prezident Gabunu Omar Bongo, jeden z nejdéle vládnoucích lídrů afrických států. „Pan Mugabe by měl být uznán legitimním prezidentem Zimbabwe, protože vyhrál v regulérních volbách,“ uvedl. Ministr zahraničních věcí Botswany Phandu Skelemani doporučil, aby Mugabe s Tsvangiraiem zasedli k jednacímu stolu. „Všechno se pak vyřeší,“ tvrdil.

Autor: