Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Agenti jsou ve střehu, jako by útok hrozil Česku

Česko

PRAHA Tajné služby v Česku výrazně zpozorněly. Vedou je k tomu mimo jiné teroristické hrozby v sousedním Německu a informace od amerických agentů.

Situace se tak podobá září roku 2006, kdy nebezpečí teroristického útoku čelily pražské židovské památky. „Nyní nás k tomu nutí informace zahraničních zpravodajských služeb,“ říká mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Ty už několik týdnů zesilují varování, že terčem atentátu by se měl stát Berlín. Odborníci mají za to, že Česko může sehrát roli „přestupní stanice“ pro případné útočníky. „I díky tomu, že se vytváří povědomí, že situace u nás není pod tak silnou a přísnou kontrolou jako v jiných zemích,“ vysvětluje bezpečnostní expert Andor Šándor.

To si zřejmě uvědomují i Němci, kteří zpřísnili kontroly na silničních hraničních přechodech.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Zavedení důkladných silničních kontrol je prý jasná indicie. „Dokazuje, že Němci počítají s tou eventualitou, že by nebezpečí mohlo přijít od nás,“ myslí si bezpečnostní expert Andor Šándor. „Přechodů je tu řada, pravděpodobnost, že by útočníci přijeli od nás, je vysoká,“ dodává Šándor.

S ním souhlasí bývalý ministr vnitra a ředitel civilní rozvědky František Bublan. Tvrdí, že německá policie je teď závislá na informacích z okolních států. „Případný útočník nepoletí do Německa, ale třeba přistane v Praze a do Berlína dojede autobusem nebo vlakem,“ říká Bublan.

Nejsilnější bezpečnostní opatření totiž panují na letištích. Kdyby teroristé chtěli zvolit bezpečnější cestu, pozemní doprava je pro ně ideální.

Zaměřuje se tak česká policie na rychlíky nebo dálkové spoje jedoucí z Česka do Německa? „ Z taktických důvodů nemůžeme a ani nebudeme bezpečnostní opatření nijak konkretizovat,“ reaguje mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Maličkosti, které nesouvisí Práci rozvědky by zjednodušilo, kdyby od zahraničních agentur dostala přesné informace. Jako třeba odkud hrozba může přijít nebo nejlépe jména možných útočníků.

Podle zdroje z BIS však mají čeští zpravodajci k dispozici jen nekonkrétní indicie amerických kolegů. „Naši zaměstnanci dostali pokyn, aby věnovali pozornost maličkostem, které spolu zdánlivě nesouvisí,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Podle aktuálních poznatků se tak dá vyčíst, že v Česku teroristický útok bezprostředně nehrozí. „Hrozba není pro naši republiku aktuální, ale nemůžeme ani nic podcenit,“ potvrzuje Hanták.

To si myslí i bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který vedl resort v září roku 2006, kdy Praha čelila možnému atentátu. „Jsem si jistý, že pokud by hrozilo Česku nebezpečí, byli bychom včas varováni,“ myslí si Langer.

***

REŽIM: VYSOKÝ STUPEŇ POZORNOSTI

* Agenti Bezpečnostní informační služby (BIS) získali poznatky, které je nyní nutí pracovat v režimu vysokého stupně pozornosti. * V minulosti se do této situace dostali například na přelomu září a října v roce 2006, kdy od americké zpravodajské služby obdrželi indicie, že se chystá útok na pražské židovské objekty. Vytipovali tehdy desítky ohrožených míst.

* Masivní opatření se třeba prováděla i na pražském letišti, odkud se čekal příchod možných teroristů. * Mluvčí BIS Jan Šubert připomněl, že podobné kroky podnikla na základě informací jeho služby česká policie i kolem 11. září 2001, kdy došlo k útoku na newyorské Světové obchodní centrum a teroristický atak hrozil kdekoliv po světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!