Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Agentury nezákonně vybírají za brigády peníze

Česko

PRAHA Pokud se lidé odhodlají najít si prázdninovou brigádu v zahraničí a budou pracovat přes personální a pracovní agentury, měli by si dávat pozor. Mnohé z nich totiž vybírají za zprostředkování práce poplatky, i když by to mělo být ze zákona zdarma. Varovalo před tím ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Síť Evropských služeb zaměstnanosti EURES, která radí při získávání zaměstnání ve státech Evropské unie, se podle MPSV často setkává s klienty, kteří mají s českými agenturami špatné zkušenosti. „Agentury většinou od svých klientů žádají poplatky za různé služby,“ sdělila mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Zájemci by se proto měli ujistit, že poplatky agentuře za různé služby skutečně odpovídají jejich hodnotě. Uchazeči o práci v cizině by si vždy navíc měli pečlivě prostudovat smlouvu.

„Některé agentury se totiž tváří jako pracovní, ale přitom práci vůbec nezajišťují,“ dodala Filipová. Každá agentura, která v ČR zprostředkovává práci do zahraničí, přitom musí mít licenci MPSV.

Špatné zkušenosti některých Čechů se zprostředkovateli práce potvrzuje i personální agentura Manpower.

„Známe z minulosti mnoho případů podvedených klientů,“ uvedl její marketingový manažer Jiří Halbrštát. Často přitom podvodné agentury podle něj žádají peníze přímo za zprostředkování práce.

To ovšem musí být zdarma, konstatuje MPSV. Pracovní agentura také nesmí podmiňovat využití svých služeb nákupem dalších produktů, jako jsou například napsání životopisu, školení nebo ochranné pomůcky.

Lidé, kteří se odhodlají odjet pracovat do zahraničí, mohou práci vyhledat buď přes pracovní agenturu, nebo přes portál EURES. Dostupné jsou nejenom práce na plný úvazek, ale i sezonní zaměstnání. A to i v současnosti, kdy už je sezona v plném proudu. Nejčastěji se nabízí výpomoc v zemědělství, například sklizeň ovoce, nebo v turistickém ruchu, třeba v restauracích či hotelích.

Minimální měsíční mzda se stát od státu podstatně liší. Například ve Francii je podle portálu EURES 1321 eur (zhruba 33 700 Kč), v Belgii 1309 eur, v Rakousku tisíc eur a ve Velké Británii přesahuje 993 liber (asi 30 500 Kč). V některých státech není minimální mzda určena, například v Německu, Itálii, Dánsku, Švédsku nebo Finsku. V těchto zemích bývají mzdy často určovány kolektivními smlouvami.

Ne vždy se ovšem práce v zahraničí vyplatí. „Mzda například na farmě často závisí nejen na pracovnících, jak rychle a dobře pracují, ale také na počasí či počtu dalších pracovníků,“ varuje Filipová.

Autor: