Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Agrofert odmítá nařčení. Od vypuknutí konfliktu do Ruska nic nedodáváme, brání se

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Společnost Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše odmítá nařčení, že po invazi na Ukrajinu obchoduje s Ruskou federací. V prohlášení reaguje na článek portálu Neovlivní, který tvrdí opak.
  9:58

Společnost Agrofert ve svém nedělním prohlášení napsala, že se proti lživému článku hodlá bránit právní cestou. Vadí jí mimo jiné i tvrzení, že „Společnosti bývalého premiéra dodávají své zboží do Ruska a současně posílají Putinovu režimu platby za plyn.“ Jsou to lživé informace, píše Agrofert. 

Agrofert si také stojí za tím, že už před vypuknutím válečného konfliktu činil obrat se zákazníky sídlícími v Rusku méně než 1 % celkového konsolidovaného obratu celého koncernu.

Od vypuknutí konfliktu do Ruska pak firma podle vedení nic nedodává. Za plyn platí stejně jako ostatní společnosti lokálním distributorům v Česku, v Německu, na Slovensku a podobně ve všech dalších zemích, kde působí. 

Portál Neovlivní tvrdí, že firma dál s Ruskem obchoduje. Upozorňuje také na společnosti z koncernu, které jsou závislé na plynu ve výrobě. Například chemička Duslo Šaľa či SKW Piesteritz.

Pomoc pro Ukrajinu

Koncern Agrofert v rámci humanitární pomoci Ukrajině poskytl trvanlivé potraviny. Jeho firmy i jednotlivci se zapojili do finanční a materiální sbírky. Nadace Agrofert na pomoc ukrajinským matkám s dětmi, do které může přispět i veřejnost. Společnost garantovala podporu pro vlastní ukrajinské zaměstnance a jejich rodinné příslušníky z Ukrajiny.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.