21. července 2009 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Akademici protestovali proti 'Vraždě české vědy', symbolicky oběsili vědce

Vědci v Praze protestovali proti krácení financí Akademii věd, z okna ústavu symbolicky oběsili českého vědce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci v Praze protestovali proti krácení financí Akademii věd, z okna ústavu symbolicky oběsili českého vědce. | foto: ČTK

PRAHA Několik stovek vědců se sešlo v ulicích Prahy. Happeningem s názvem "Vražda české vědy" protestovali proti krácení financí Akademii Věd. Před Ústavem dějin umění symbolicky odsoudili a následně v okně domu oběsili českého vědce.

Akce se účastnilo i hodně turistů, hrála hudba. Doprava nebyla v místě akce zastavena, jen ji řídil policista. Někteří drželi transparent s nápisem Hybaj darmožrouti!, který znázorňoval české vědce, jak s laboratorními baňkami a skripty odcházejí z České republiky. Další účastníci zase recesisticky vykřikovali hesla jako "Ruce bez mozolů, pověste ho hlavou dolů" nebo "Všechno už bylo vymyšleno". Parodovali tak výtky některých laiků na efektivitu vědecké práce.


Podle vládních materiálů má státní dotace pro akademii klesnout během tří let na polovinu.  "Krácení dotací... by znamenalo v dohledné době, výhledově tří let, de facto likvidaci, zánik Akademie věd nebo minimálně podstatné části jejich odborných pracovišť včetně těch vlastně nejvíce specializovaných," řekl organizátor akce Martin Krummholz z Ústavu dějin umění. Podobně se nedávno vyjádřil i šéf akademie Jiří Drahoš.

Dnešní happening byl podle Krummholze jen prvním ze série protestů. Pořadatelé pozvali i další vědce, kteří se zásahy do vědy a kultury nesouhlasí. Na petici, kterou mohli přítomní podepsat, byly podpisy pracovníků vědeckých ústavů z celé republiky. Dav se začal rozcházet asi po půl hodině.

Způsob financování vědy a výzkumu ze státního rozpočtu podle nového hodnocení vědeckých výsledků má platit už od příštího roku. Cílem nového systému je zvýšit tok peněz na aplikovaný výzkum s přímým dopadem do výroby na úkor základního výzkumu, jehož baštou je v Česku akademie. Více peněz proto dostane výzkum financovaný ministerstvem průmyslu a obchodu, Grantová agentura ČR a nově zřizovaná Technologická agentura.

Záměr vlády podpořila také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy, proti snižování rozpočtu AV jsou naopak ČSSD, lidovci a komunisté. Ti už nezávisle na sobě vyzvali vládu premiéra Jana Fischera, aby tento záměr ještě zvážila. V médiích se už objevila také informace o údajném zájmu České spořitelny o hlavní budovu akademie na Národní třídě v Praze. To ale banka ostře odmítla.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!