Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Akciové trhy pod hrozbou americké recese

Česko

Rok 2007 byl na akciových trzích ve znamení pokračování růstového trendu. Nejvíce se dařilo tzv. rozvíjejícím se trhům, jejichž výnosy dosáhly v některých případech desítky procent. Dalo se tak vydělat na čínských a indických akciích.

Index pražské burzy nabídl slušné zhodnocení převyšující 10 %. Mezi domácími tituly však byly výrazné rozdíly: na jedné straně stáli vítězové v podobě akcií ČEZ, Unipetrolu a CME, a na druhé propadáky jako Zentiva či Philip Morris ČR. Ve 2. pololetí se zvýšila rozkolísanost trhů. Na ekonomickém nebi se objevily první mraky a investoři si začali klást otázky, jak se zpomalující ekonomiky a rostoucí inflace projeví na ziscích firem. Porostou akciové indexy dále, nebo jsme na začátku klesajícího trendu?

Banky podcenily rizika Jako červená nit se v průběhu roku táhlo téma hypoteční krize. Problém, původně izolovaný na malou část rizikových hypoték v USA, se rozrostl do obřích rozměrů a zasáhl finanční trhy. Stalo se tak kvůli provázanosti přes tzv. sekuritizaci, kdy se úvěry převádějí na cenné papíry. Při rostoucím počtu nesplácených úvěrů banky utrpěly obrovské ztráty kvůli poklesu hodnoty zastavených aktiv a cenných papírů. Z finančního systému mizela likvidita, velké banky dokonce začaly mít problémy s kapitálovou přiměřeností. Situaci musely zachraňovat centrální banky, které snížily úrokové sazby a poskytly bankám levnější peníze. Na mezibankovním trhu však stále přetrvává napjatá atmosféra.

Důležitým tématem uplynulého období byl také růst cen ropy až k psychologické úrovni 100 USD za barel. Pro českého spotřebitele byl ale růst cen pohonných hmot tlumen slábnoucím dolarem.

Naopak americký spotřebitel musel v roce 2007 čelit několika výzvám. Slábnoucí spotřebitelská důvěra je tak odrazem propadu na trhu s bydlením, oslabující měny, rostoucí ceny ropy a vyšší inflace. To vše se zřejmě v dalších měsících odrazí na nižších výdajích lidí, a americká ekonomika tak může čelit vážnému zpomalení. Možný příchod recese do USA je aktuálně horkým tématem.

Výhled na rok 2008 Jedním z hlavních faktorů, který ovlivní vývoj akcií v letošním roce, bude pohyb úrokových sazeb v USA. Investoři oželí zpomalující ekonomiku, ale budou žádat levnější peníze od americké centrální banky. Nejlepší variantou pro akcie by byla kombinace snižujících se sazeb a nastartovaného ekonomického růstu. Naopak nejhorším scénářem by pro trhy byly vysoké sazby a ekonomika v recesi.

Akciové trhy každopádně zůstanou velmi nestálé. Při prvním předpokládaném scénáři by akciové trhy dále rostly. Růstový (býčí) trh by se tak dostal do své pozdní fáze. Dařilo by se jak vyspělým burzám, tak především rozvíjejícím se trhům a komoditám, kde by mohla díky vysokému ocenění vzniknout až tzv. bublina (podobně jako Nasdaq v roce 2000).

Naopak medvědi neboli investoři spekulující na pokles zastávají teorii, podle které indexy dosáhly svého vrcholu v průběhu loňského července. Trhy by se tak nacházely v sestupném trendu několik měsíců. Této hypotéze nahrává zpomalující ekonomika a prognóza zhoršující se ziskovosti firem.

Konzervativní investor by neměl vyloučit žádnou z variant. Ještě důležitější než kdy jindy bude pro letošní rok klást důraz na výběr titulů a sektorů. V portfoliu by neměly chybět akcie profitující z dlouhodobě zajímavých témat jako vznik nové silné střední třídy v rozvojových zemích, rozvoj technologií, růst cen potravin atd.

O autorovi| PAVEL HADROUŠEK, Autor je makléřem burzovní společnosti Fio

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!