Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Akt je móda bez šatů“

Česko

V Lednici skončily první tvůrčí dílny, radili Antonín Kratochvíl i Jiří Turek

LEDNICE Cennými radami věhlasných českých fotografů včetně Antonína Kratochvíla a Jindřicha Štreita se v uplynulých třech týdnech řídili účastníci prvního ročníku Jihomoravského fotografického workshopu v Lednici na Břeclavsku. Absolventi dílen sice včera odjeli domů, ale výsledky jejich společného uměleckého poznávání jižní Moravy mohou zájemci zhlédnout na několika výstavách. Některé již začaly, další se teprve chystají, a to například v Lednici a Poysdorfu v Rakousku.

První ročník tvůrčích dílen končí podle organizátorky Michaely Cibulkové úspěšně. Kromě Čechů a Slováků přijeli čerpat zkušenosti také zájemci ze Švédska, Rumunska, Rakouska, Slovenska, Německa a Spojených států. Dílny se prý zopakují i příští rok, mezi lektory se možná objeví i nějaké známé jméno ze zahraničí. Organizátoři se snažili dovést letošní účastníky na místa s „duchem jižní Moravy“. „Zvolili jsme velmi zajímavé a pestré lokace, od zimoviště palem přes paprikové pole až po faru, hospodu nebo azylový dům a dětský domov,“ řekla Cibulková.

Každý z fotografů sestavil program tvůrčí dílny podle svého uměleckého zaměření. Mistr sociálního dokumentu Štreit nabídl téma Život a práce v příhraničí, a to včetně vinařských tradic a folkloru.

Světoznámý fotograf Kratochvíl, který žije ve Spojených státech, se v dílně nazvané Pod povrchem zaměřil na portrét. Následovníky nabádá k tomu, aby se snažili vcítit do pocitů portrétovaných osob, proniknout k nitru člověka. Kratochvíl nebyl na jižní Moravě poprvé, už v roce 2007 pobýval a tvořil na uměleckém sympoziu Dílna v Mikulově na Břeclavsku.

Jiří Turek, další fotograf se zkušenostmi ze zámoří, pomáhal adeptům proniknout do tajů módní fotografie i aktu, a to od výběru modelu až k výslednému zpracování snímků. „Portrét je móda a móda je portrét a akt je móda bez šatů,“ shrnuje Turek svůj umělecký názor. Dalšími lektory byli Evžen Sobek a Jan Pohribný. Podrobné informace a fotogalerie najdou zájemci na webových stránkách http://cs.southmoravia. eu/photoworkshop.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...