Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Aktivisté obsadili rypadlo v lomu Bílina, dolů je vyhnala předpověď počasí

ilustrační snímek foto: Greenpeace

Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa ve čtvrtek obsadilo rypadlo v hnědouhelném lomu Bílina na Teplicku. Protestovali tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Těžaři na několik hodin zastavili provoz lomu.
  7:07aktualizováno  16:10

Dvě ženy a pět mužů na rypadlo vylezli v brzkých ranních hodinách, slezli po třetí hodině odpoledne kvůli nepříznivé předpovědi počasí, kdy podle meteorologů hrozí silné bouřky, krupobití a tornáda.

„Opouštíme rypadlo, protože se blíží extrémní bouře. Český hydrometeorologický ústav říká, že by mohlo jít o největší bouřkovou událost roku, dokonce s možností výskytu tornád,“ uvedla Lisa Goeldner, jedna z protestujících aktivistek Greenpeace.

„Extrémní jevy počasí jsou stále častější a důvody jsou zřejmé. Spalování fosilních paliv pohání klimatickou krizi a vede k tomu, že extrémní počasí se objevuje častěji a s větší intenzitou. I proto jsme dnes pokojně protestovali proti nezodpovědnému chování firmy ČEZ a české vlády, které rozšiřují uhelný důl Bílina. Uhlí, ropa a plyn musí zůstat pod zemí. Musíme zabránit dalšímu prohlubování klimatické krize a páchání dalších fosilních zločinů,“ dodala.

Velkostroj, na který skupina vylezla, v danou dobu nepracoval, byla na něm ale jeho posádka. Těžaři po zjištění, že do prostoru vnikla neoprávněná skupina lidí, přerušili provoz lomu. „Nebyli jsme si jisti, jestli se tu nepohybuje ještě jiná skupina aktivistů,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Pracovníci proto zkontrolovali celou oblast a každý stroj. Po zjištění, že žádný z dalších strojů není obsazen a v areálu nejsou další nepovolaní lidé, postupně provoz obnovovali.

V areálu je dalších šest skrývkových rypadel, několik zakladačů a uhelných rypadel. Zda se bude společnost proti postupu aktivistů bránit právní cestou, se teprve ukáže, dodal Kopecký.

Podle něj neoprávněné vniknutí aktivistů na velkostroj znamená pro firmu finanční ztrátu. Jak vysoká bude, zatím není jasné.

Stroj obsadili v noci

Policie přijala oznámení o obsazení rypadla ve 3:30. Hlídky pak na místě marně vyzývaly aktivisty, aby prostor opustili.

Po identifikaci protestujících policií se bude přestupkem zabývat báňský úřad. „Je zde naprosto nepochybné, že aktivisté vnikli neoprávněně do dobývacího prostoru, kde těžební organizace dobývá hnědé uhlí. Jedná se o přestupek,“ řekl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Aktivisty tak od úřadu čeká finanční postih.

Sympatizujete s aktivisty, kteří odmítají prodloužení těžby hnědého uhlí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 29. června 2023. Anketa je uzavřena.

NE1171
ANO662

Obdobně aktivisté protestovali už několikrát. Například v červnu 2021 obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných lomech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. Z velkostroje v Bílině skupina slezla ve stejný den odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustili čtyři lidé druhý den ráno.

Pokud jde o výše zmíněné rozhodnutí báňského úřadu, Greenpeace se proti němu odvolala. Organizace dlouhodobě kritizuje plány na těžbu až do roku 2035 a označuje je za klimatický zločin. „Před valnou hromadou skupiny ČEZ chceme upozornit na klimatický zločin, ke kterému se schyluje na hnědouhelném dole Bílina,“ uvedl za ekologickou organizaci Jaroslav Bican.

Severočeské doly podle něj požádaly o časově neohraničené prodloužení těžby. „Hrozí tak pokračování těžby i ve 40. letech. Nikdo přitom neřeší dopady, které vytěžené uhlí bude mít na klima. Tímto společnost ČEZ vyzýváme, aby od svého záměru prodloužit těžbu na Bílině ustoupila,“ dodal.

Hnutí Greenpeace kromě povolení k těžbě také napadlo kladné stanovisko, které k rozšíření těžby vydalo ministerstvo životního prostředí po vyhodnocení vlivu na životní prostředí (tzv. proces EIA) v době, kdy ho vedl bývalý ministr Richard Brabec (ANO). Greenpeace kritizuje především fakt, že nikdy nebyly posouzeny negativní dopady spálení bílinského uhlí na klima.

Záměr počítá s vytěžením téměř 50 milionů tun uhlí, podle posudku MŽP má mít na svědomí v průměru 11,5 milionu tun CO2 ročně. Greenpeace tvrdí, že v době klimatické krize není možné povolit projekt, který má na svědomí tolik emisí skleníkových plynů, a vyzývá ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), aby kladné stanovisko k další těžbě změnil a prodloužení těžby v lomu Bílina zastavil.

10. června 2021

Autoři: ,