Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadel Severočeských dolů, všechny čtyři zadržela policie

Česko

  8:16aktualizováno  16:06
Teplice - Aktivisté po několika hodinách slezli z rypadla v Dolech Bílina. Lidé protestující proti těžbě uhlí se stroj rozhodli opustit s ohledem na počasí. Informovala o tom skupina Kolektiv Pod zem!, jejíž členové na rypadlo u Bíliny a v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku brzo ráno vylezli. Policie všechny čtyři osoby zadržela. Mluvčí policie Šárka Poláčková řekla, že osoby byly zajištěny a budou převezeny na služebnu k provedení dalších úkonů. Na rypadle u Tušimic aktivisté zůstávají.

„Přestože nesouhlasíme s těžbou a spalováním uhlí, které vnímáme jako všeobecné ohrožení naší společné budoucnosti, momentální bouřková situace je potenciálně život ohrožující. Protože bezpečnost všech protestujících je naprosto klíčová,opustila skupina rypadlo,“ uvedli aktivisté ve vyjádření. Skupina žádá rychlý konec těžby uhlí. Velkostroje obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí.

Skupina aktivistek obsadila 10. června ráno rypadla v uhelných dolech Bílina na...
Skupina aktivistek obsadila 10. června ráno rypadla v uhelných dolech Bílina na...

Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce, řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Obvodní báňský úřad poté, co dostal oznámení o vniknutí aktivistů do dolů, vyslal na místo inspektory, kteří zjišťovali, jaké je zajištění prostoru proti neoprávněnému vniknutí. „Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení,“ řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za vniknutí do dobývacího prostoru neoprávněně hrozí pokuta až 15 000 korun

Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost. Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.

Severočeské doly žalují aktivisty za vniknutí do lomu Bílina. Požadují necelých 700 tisíc korun

Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni v září na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci svolalo 13 ekologických organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady to byla spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030. Policie aktivisty, kteří vnikli do lomu Vršany, zadrželi, aby ověřili jejich totožnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!