Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivní nejen na můstku

Česko

Skokan na lyžích Pavel Ploc (ČSSD) vyprávěl kontrarozvědce o zahraničních výjezdech

PRAHA Pavel Ploc dosud popíral, že by vědomě spolupracoval s Vojenskou kontrarozvědkou. Sledovala ho prý proto, že jako vrcholový sportovec Dukly Liberec cestoval do zahraničí. Jeho včera zveřejněný svazek ale ukazuje něco jiného.

Zásluhou důvěrníka Pavla měla Státní bezpečnost detailní přehled o tom, co se děje na výjezdech sportovců Dukly za hranice.

Mezi fanoušky oblíbený skokan na lyžích se v hledáčku kontrarozvědky ocitl v roce 1983. Tehdy slavil první velký úspěch -druhé místo na mistrovství světa v letech na lyžích. Brzy nato oddělení Vojenské kontrarozvědky v Horních Počáplech zahájilo „prověrku výjezdáře do kapitalistického zahraničí“.

Tajný spolupracovník Dana tehdy k „osobě“ Ploce sdělil například tyto „poznatky“: „V družstvu skokanů patří snad k nejlepším. Je jedním z mála, který při výjezdech do kapitalistických zemí extra nekouká po zboží, které je zde k dispozici.“ Nebo: „V kolektivu družstva je oblíben, není žádný frajer. Dosud nebylo zjištěno, že by projevoval zájem o zběhnutí, obdiv k Západu apod.“

Zato Plocova matka měla u tajného spolupracovníka Dany vroubek. To proto, že když se rozhodovalo, zda má jít Ploc k západní firmě Kneissl, nebo k jugoslávskému Elanu, prosazovala Kneissl. „Což zdůvodňovala tím, co jí dá firma Elan?“ sdělil Dana.

Pavel Ploc kádrovým hodnocením úspěšně prošel a brzy se sám stal důvěrníkem kontrarozvědky.

Oběd u sestry

Poprvé vyprávěl Ploc své „poznatky z výjezdu důvěrníka“ operativnímu pracovníkovi vojenské kontrarozvědky v květnu 1984. Popisoval předcházející cesty sportovců Dukly do Německa, Rakouska, Švýcarska, Švédska, Norska a Jugoslávie.

Státní bezpečnost se od něj dozvěděla, se kterými emigranty a cizinci se „čsl. příslušníci“ setkali, dokonce i o těch, které jen zahlédli. Například v Innsbrucku byl „čsl. příslušníky viděn emigrant Otto Czylok, ale nepřišli s ním do bližšího styku“.

Kontrarozvědčíkovi Ploc také povyprávěl, že při cestě přes Německou spolkovou republiku se na přání trenéra banskobystrické Dukly Petra Schlanga zastavili na oběd u jeho příbuzných. Šlo o sestru jeho manželky, která se do Německa vystěhovala. Trenér Schlang měl problém - údaj o jeho zahraničních příbuzných byl hned předán příslušnému oddělení Vojenské kontrarozvědky.

O rok později Ploc po pobytu v Rakousku vyprávěl, že se zde „on a další příslušníci výpravy Parma, Polák a Dluhoš setkali s emigrantem Josefem Prokešem“.

Právě informace o schůzkách s emigranty, o tom, jak se mají, co dělají, co říkali a kdo se s nimi sešel, zabírají ve vyprávěních důvěrníka Pavla nejvíce místa.

Poprask kolem bible

„Během pobytu ve středisku Berchestagen se pramen nesetkal s žádným z emigrantů, pouze uvedl, že poblíž střediska se nachází tzv. Orlí hnízdo, kopec, kde měl v době II. světové války svoje nějaké sídlo Adolf Hitler. V současné době se jedná o turistickou atrakci, kde čsl. výprava nebyla,“ zaznamenal si operativní pracovník v roce 1986.

Hotový poprask způsobilo čtyřicet výtisků bible v norském hotelu. Důvěrník Pavel „aféru“ zevrubně popsal, zmínil, že 32 výtisků bible zmizelo, a to v době, kdy v hotelu byla i výprava běžkařů. Jednu knihu přivezl domů, aby bylo jasné, kdo ji vydal, vytiskl a zaplatil. Naposledy Ploc kontrarozvědce vyprávěl podle zveřejněných záznamů na podzim 1986.

„Cítím se poškozen. Použiji všechny prostředky, včetně právních, abych očistil své jméno,“ řekl včera Ploc ke zveřejnění záznamů o jeho spolupráci s kontrarozvědkou TV Nova. Také sociální demokraté se postavili za svého poslance. „Před podobným zneužíváním citlivých údajů jsme varovali již v době, kdy vláda Mirka Topolánka (ODS) tuto instituci zakládala,“ uvedla ČSSD v tiskovém prohlášení. Proti Archivu bezpečnostních složek chce podniknout právní kroky.

Co řekl Pavel Ploc kontrarovědce

CITACE ZE SPISU: 1984 „Při cestě přes území NSR se na přání trenéra Petra Schlanga z Dukly Banská Bystrica zastavili u jeho příbuzných. Jedná se o sestru jeho manželky, kdy se sem údajně vystěhovali.“ 1986 „Výprava se blíže setkala s emigrantem Milošem Vobořilem. V rozhovoru dával jednoznačně najevo, že Amerika je ze všech nejlepší, na ni nikdo nemá. Pramen dále uvedl, že jednou byl Vobořil společně ve své chatě s trenérem Daliborem Motejlkem, kterého pozval na večeři.“ 1986 „Po snídani se v recepci hotelu Panorama objevilo asi 40 kusů knih BIBLÍ formátu A4. Dle zjištění pramene byla v uvedenou dobu na hotelu i výprava čsl. běžců. Kdo a zda si BIBLE vzal, mu není známo.“ Pramen: Archiv bezpečnostních složek

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat