Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Akutní lůžka mizí, říká statistika

Česko

PRAHA Modernější péče, méně času stráveného v nemocnici, a proto méně postelí. Tak by se dal charakterizovat vývoj počtu akutních lůžek v českých nemocnicích. Například kvůli operaci kolene už pacienti nemusí trávit v nemocnici až týden. Díky šetrnějšímu zákroku pomocí optiky mohou domů už den po zákroku.

Počet akutních lůžek se na konci loňského roku podle Ústavu zdravotnických informací ustálil na čísle 52 590. Oproti roku 2009 je jich o 1126 méně.

Systém se tak samovolně už několik let redukuje a odpovídá trendu, který rozvířil diskuse ve všech zařízeních. A tím je plánované rušení akutních lůžek nebo jejich transformace na lůžka následné péče. Ministerstvo zdravotnictví plánuje takto v následujících letech zasáhnout u zhruba 10 tisíc postelí.

Na tom, že má české zdravotnictví nedostatek lůžek následné a sociální péče, a naopak přebytek akutních lůžek - tedy těch lépe placených-, se shodne většina odborníků. Názory se ale liší v tom, co s tím. Největší obavy panují z plošného rušení.

VZP, kraje i jednotlivé nemocnice teď připravují příslušné analýzy. Finální číslo lůžek vhodných k proměně nebo ke zrušení tak může být jiné než první odhady. O tom svědčí i opatrnost krajů i nemocnic v jednotlivých odhadech a plánech. Nezáleží na počtu postelí, ale na kvalitě „Musí to být proces, který mění celou strukturu lůžkové péče a její souvislosti. Lze ho sice racionalizovat a urychlit, ale aby se lůžka akutní péče dala uvolnit, musí se nejdříve zafinancovat lůžka následné péče. Nejdřív je potřeba prostředky dát a pak se teprve dají získat zpět,“ pochybuje o efektivitě rušení místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Z takto ušetřených peněz by v nejlepším případě mohli profitovat sami pacienti. Důležité je, aby základní akutní péče zůstala všude zachována. Tak se k restrukturalizaci staví například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Pacienti by se neměli bát, že například kvůli operaci slepého střeva budou muset přes půlku republiky. „Nemocnice pro základní péči zůstat musí. Dojezdnost do 70 kilometrů lidé u těchto vyšetření a zákroků unesou. Je spíš otázka, zda je nemocnice kvalitní, nebo ne. Nerozhoduje, jestli má málo nebo hodně postelí,“ zdůrazňuje Běhounek.

Většina analýz možných změn v lůžkové péči by měla být hotova zhruba v polovině roku.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....