Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Albatros slaví kulatiny

Česko

Písně a říkadla, která z „prostonárodního“ slovesného pokladu vybral Karel Jaromír Erben, byla první knihou, již vydalo nakladatelství Albatros. Ke svým šedesátinám sbírku Říkej si a hraj v těchto dnech vydává znovu.

PRAHA Největší a nejstarší české nakladatelství literatury pro děti a mládež - od 15. dubna 1949 bylo ustaveno jako Státní nakladatelství dětské knihy a pod tímto názvem působilo do roku 1969, poté bylo přejmenováno na Albatros. Za šedesát let své existence vydalo toto „dětské“ nakladatelství 10 727 publikací v nákladu celkem 360 milionů výtisků.

Dospívání s Rozumem do kapsy Kromě knížek pro nejmenší, pohádek, dívčích i klukovských titulů se nakladatelství může chlubit několika nakladatelskými evergreeny: například edice Knihy odvahy a dobrodružství (KOD) vychází s přestávkami dodnes a v letech leckdy chudých na zajímavé tituly starší mládeži nabízela napínavé výlety do kvalitní světové i domácí literatury a seznamovala s autory v jiných edicích možná nemyslitelnými. Také edice OKO (od roku 1961), jež nakladatelství považuje právem za svůj trvalý úspěch, byla v době, kdy neexistoval internet, neocenitelnou pomůckou při základním vzdělávání dětí. Na Rozumu do kapsy vyrostlo několik generací - dnes si Rozum do kapsy, přehledně názorné příručky o všem, co nás obklopuje (první vyšla v roce 1964), lze ovšem už číst i na CD-ROM.

Čísla, jež si Albatros dnes může „dát za rámeček“, svědčí kromě jiného o tom, že dětské knížky u nás vždycky šly na odbyt. U vysokých nákladů a prodejů těchto titulů nutno zajisté vzít v úvahu fakt, že nakladatelství pro děti a mládež mělo v minulém režimu v podstatě monopol na vydávání literatury pro malé i starší děti.

To však nic nemění na tom, že na jeho půdě vznikl Klub mladých čtenářů (1964), že SNDK bylo jedním ze sedmi světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v Bologni, že jeho autoři byli ceněni v mezinárodních souvislostech (například Jiří Trnka získal cenu Hanse Christiana Andersena), a hlavně: že dlouhá léta dávalo toto nakladatelství příležitost mnoha spisovatelům, básníkům a výtvarníkům, kteří jinak měli potíže s uplatněním v ostatních ideologicky omezovaných sférách umělecké tvorby. A v neposlední řadě dbalo na kvalitu nakladatelských redaktorů, v jejichž řadách se „ztratili“ i ti, kteří by jinde zřejmě pracovat nemohli.

14 milionů Josefů Ladů Erbenův výbor českých písní a říkadel pro nejmenší Říkej si a hraj (nelze si v knihkupectvích nevšimnout, že se s variantami na toto téma doslova roztrhl pytel a dnešní děti jsou zahrnovány tímto základem omílaným v nejrůznějších variantách skoro až do nemožnosti) s ilustracemi Aleny Ladové připomíná tedy první knížku jubilujícího nakladatelství. S jeho tituly děti rostly od prvních obrázků a slůvek (například Ladova Moje abeceda naučila formou říkadel a obrázků číst a psát mnoho generací) a dodnes patří k nejoblíbenějším pomůckám. Josef Lada je ostatně nejvydávanějším autorem Albatrosu -s jeho jménem vyšlo už 14 milionů výtisků a jen jeho leporelo Říkadla vyšlo sedmnáctkrát a má na kontě bezmála milion a půl výtisků.

Krtek, Pejsek s kočičkou i Štorchův pravěk Nikoho zřejmě neudiví, že nejoblíbenějším hrdinou je Krtek Zdeňka Müllera, zajímavější se zdá, že historicky největší jednorázový náklad zaznamenala Osada havranů Eduarda Štorcha z roku 1982. Na čtvrt milionu výtisků měla tehdy vliv zřejmě i filmová Trilogie z pravěku režiséra Jana Schmidta. Po roce 1989 pak podobně vysoký jednorázový náklad zaznamenal Harry Potter a Fénixův řád, který před pěti lety dosáhl 235 000 výtisků.

V Albatrosu se vždy dbalo na výtvarnou stránku knih a zapojení špičkových ilustrátorů to jen dokazuje. Pěstovala se však i poezie, a i když nejvyššího nákladu v tomto oboru dosáhl Jiří Žáček a jeho Aprílová škola (v roce 1989 to bylo sto tisíc výtisků), prostor dostávali mnozí další kvalitní autoři.

Favoritem nakladatelství zůstal ovšem Karel Čapek: jeho Povídání o pejskovi a kočičce tu vyšlo už sedmnáctkrát v celkovém nákladu 950 000 výtisků.

***

60 let na křídlech Albatrosu

Na pulty knihkupectví se vrací kniha Říkej si a hraj, první titul, který Albatros v roce 1949 vydal. Největší přehlídkou úspěchů dětské knihy ale má být v listopadu výstava, kterou nakladatelství chystá s Národní knihovnou v Galerii Klementinum s názvem 60 let na křídlech Albatrosu. Představí stěžejní díla české i světové literatury pro děti a mládež, uvede autorská čtení, besedy, nabídne i výtvarné dílny.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...