16. července 2017 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alegorický průvod v Praze seznamoval s hnutím Hare Krišna

V čele průvodu byl za silná lana tažen alegorický vůz ozobený květinami a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V čele průvodu byl za silná lana tažen alegorický vůz ozobený květinami a... | foto: ČTK

PRAHA Za velké pozornosti turistů prošel v sobotu po poledni centrem Prahy průvod desítek příznivců hnutí Hare Krišna. Několik z nich táhlo v čele průvodu za silná lana alegorický vůz ozobený květinami a ovocem. Průvod provázelo zpívání manter, vůně chrámových tyčinek, rytmické cinkání zvonečků a nepřetržitá agitace krišnovců mezi přihlížejícími.

Průvod zahájil desátý ročník indického festivalu Ratha Jatra, který se koná až do večera na náměstí Republiky.

Ratha Jatra je jeden z nejstarších duchovních festivalů na světě. V Indii se koná stovky let, vznikl ve městě Puri v indickém státě Urísa. Spojený je s hinduistickým božstvem Krišnou. Ratha znamená v sanskrtu vůz nebo kočár a jatra označuje poutní cestu či procesí.

Hnutí Hare Krišna patří v Evropě k nejznámějším proudům vycházejícím z indické filozofie a náboženství. Populárním se stalo po založení Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny v 60. letech v New Yorku. Nauku si oblíbili mimo jiné hippies, díky nimž se úspěšně šířila.

Na sobotním festivalu mohli jeho návštěvníci sledovat tradiční chrámový tanec,...
V Česku je hnutí Hare Krišna státem registrovanou náboženskou společností od...

Řadí se mezi nová náboženská hnutí a vychází z hinduismu. Pro hnutí je stěžejní uctívání hinduistického boha Krišny, který je zde považován za absolutního boha nadřazeného všem ostatních bohům. Krišna je tradičně považován za vtělení boha Višnua. Ten, zvaný udržovatel, je spolu s Brahmou - stvořitelem a Šivou - ničitelem součástí trojice hlavních hinduistických bohů.

V Česku je hnutí Hare Krišna státem registrovanou náboženskou společností od roku 2002. Historie hnutí v tuzemsku sahá do roku 1988, kdy vznikla první neoficiální komunita v Lanšperku. V roce 1990 byla založena komunita na statku v Městečku u Benešova. V Česku a na Slovensku je několik set členů hnutí.

Na sobotním festivalu mohli jeho návštěvníci sledovat tradiční chrámový tanec, multimediální projekce a divadlo. Prohlížet si mohli výstavu, na níž krišnovci představovali své ideje a názory na svět. Seznamovali zájemce s myšlenkami o reinkarnaci, nehmotném světě, s tím, jak podle védského učení vznikl svět, ale i s tradiční indickou medicínou, filozofií, bojovým uměním nebo vegetariánstvím a jeho údajnými přínosy pro celý svět.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz