24. října 2007 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alimenty stát platit nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 85Diskuse
David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Lidové noviny

PRAHA Ve sněmovně se rozpoutala bouřlivá rozprava. Poslanci se přeli o to, zda-li by stát měl podpořit rodiče-neplatiče a hradit za ně dlužné výživné. ČSSD, která normu navrhovala, neuspěla. Proti byli koaliční partneři, kterým David Rath vzkázal, že jsou "chladnokrevné bestie".

Koalice se s opozicí shodla jen na tom, že situace osamělých živitelů dítěte, na které druhý rodič neplatí, je mnohdy velmi obtížná. Pravicoví zákonodárci však míní, že to, co navrhla ČSSD, je ve svém důsledku asociální, znevýhodňující sociálně slabší úplné rodiny, nespravedlivé k rodičům, kteří své závazky plní, ale naopak velmi vstřícné k těm, kteří na děti neplatí.

Levicoví zastánci normy argumentovali hlavně tím, že jde především o to pomoci dětem, které na neshodách a selháních svých rodičů nenesou žádnou vinu. "To jste skutečně takové chladnokrevné bestie, že je vám to úplně jedno?" obrátil se Rath směrem ke kritikům normy. Následně od řečnického pultu sněmovny oznámil, že poslanec ODS Radim Chytka mu z lavice říká, "aby šel do prdele".

Eva Dundáčková z ODS mu pak odpověděla v tom smyslu, že chladnokrevnou bestií je naopak člověk, který odmítá platit na dítě. Zákon z dílny ČSSD podle ní takovým lidem vlastně vzkazuje, že to zase tak nevadí, když na svého potomka alimenty nehradí. Pro rodiny v nouzi určen "propracovaný systém sociálních dávek", uvedla Dundáčková.

Proti schválení zákona o náhradním výživném se postavil například i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj rozšířil řady těch, kteří v kontaktu s různými úřady denně "předstírají totální insolventnost", byl by to prý předpis mimořádně zneužitelný. Sociální demokrat Stanislav Křeček ale poznamenal, že jsou rodiče, kteří peníze na alimenty opravdu nemají. Poslanci ČSSD také uváděli, že domoci se u soudu toho, aby druhý rodič výživné platil, může být třeba pro osamělou ženu s dítětem úkol časově i finančně nad její síly. "Od toho se daně platí, aby (stát) pomáhal těm slabším, aby pomáhal těm nejslabším, tedy dětem, které se nemohou bránit," řekl Rath.

Pro státní alimenty kromě sociálních demokratů a komunistů hlasoval i někdejší člen ČSSD Miloš Melčák. I s jeho podporou ale levici chyběl jeden hlas.

Podobný zákon prosadili zejména socialisté a komunisté již loni. Krátce po červnových volbách ho ale prezident vetoval. Podle Václava Klause by podporoval nezodpovědnost rodičů. Minulá dolní komora už o vetu nemohla znovu hlasovat, a proto ČSSD předložila novou verzi uvedené normy - opět ale neuspěla.
Lidovky.cz, ČTK
  • 85Diskuse

Najdete na Lidovky.cz