Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Alitalia míří do bankrotu

Česko

Odbory nepřijaly ozdravný plán. Italská letecká společnost bude zřejmě zlikvidována

MILÁNO Italské aerolinky, které již několik měsíců bojují o přežití, včera promarnily zřejmě poslední šanci na svoji záchranu. Jejich osud mělo v rukou pět odborových organizací, kterým se nelíbil ozdravný plán společnosti. Ten počítal se snižováním stavů zaměstnanců. Svým nesouhlasem odbory Alitalii odepsaly a sdružení investorů CA1 stáhlo svoji nabídku na převzetí firmy.

Alitalia, která každý den prodělává 2,1 milionu euro (50 milionů korun), byla kvůli své neutěšené finanční situaci nucena požádat o ochranu před věřiteli již na konci srpna. Aerolinkám, jimž dochází hotovost na nákup paliva, hodilo pravděpodobně poslední záchranné lano sdružení investorů ČAI. To za zbídačené aerolinky nabídlo miliardu euro a připravilo seznam potřebných změn.

Rozdělit, prodat a zbytek zlikvidovat Podle jejich ozdravného plánu se z části Alitalie, která je bez dluhů, měla vytvořit nová, menší letecká společnost. Tu by CAI později spojila s dalšími italskými aerolinkami Air One a posléze by pro ni hledala zahraničního partnera. Zbytek společnosti, včetně pozemních aktivit a nákladové divize, měl být prodán nebo zlikvidován spolu s dluhem Alitalie ve výši zhruba 1,2 miliardy eur.

Podle tohoto plánu by však musely být propuštěny zhruba 3 tisíce současných pracovníků Alitalie. Nové aerolinky měly zaměstnávat zhruba 12 500 lidí, z toho asi 1500 pilotů, 3330 členů palubního personálu a zbytek měl tvořit pozemní personál, technici a manažeři. Navíc potenciální vlastníci požadovali zvýšení produktivity práce a delší pracovní dobu. Konsorcium však za těchto podmínek slibovalo ponechat mzdy zaměstnanců na stávající úrovni, uvedl představitel ČAI Rocco Sabelli. Navíc CAI slibovalo, že mezi zaměstnance rozdělí sedm procent zisku společnosti.

S tímto plánem sice vyslovily písemný souhlas čtyři hlavní odborové organizace, ale dalších pět ho považovalo za zbytečný a provokativní. Mezi odpůrci byly zejména odbory sdružující piloty a zaměstnance palubního personálu. Konsorcium CAI dalo odborům čas k vyjádření do včerejšího odpoledne. Odboráři však této šance nevyužili a konsorcium stáhlo svoji nabídku, protože se mu nepodařilo získat podporu všech devíti odborových organizací. Uvedla to včera agentura Radiocor s odvoláním na zdroje blízké vyjednávání.

Akcie letecké společnosti, které za první půlrok letošního roku ztratily téměř 45 procent své hodnoty, jsou od června veřejně neobchodovatelné. Italská vláda, jež vlastní 49,9 procenta akcií, už letos v dubnu poskytla aerolinkám nouzovou půjčku ve výši 300 milionů euro a není ochotna do skomírající společnosti poslat další peníze z veřejných prostředků. Alitalia si za poslední roky prožila hned několik krizí a za uplynulých 15 let dostala od italské vlády finanční výpomoc v celkové výši pěti miliard euro.

Italské aerolinky se pokusily koupit již Air France-KLM, ale letos v dubnu svou nabídku sláhly. Důvodem byly právě neshody s odboráři, které tentokrát budou s největší pravděpodobností důvodem bankrotu italských aerolinek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!