Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ambice Sparty prověří řecký test

Česko

PRAHA Nepříznivá bilance s řeckými kluby Spartu varuje, ale její fotbalisté se netají ambicemi. Ve třetím předkole Ligy mistrů je dnes poprvé čeká Panathinaikos Atény. Nakročí český vicemistr na Letné ke zlomení řeckého komplexu?

„Nechci spekulovat, kdo je favorit. Jen to, že předkolo hrajeme, je pro nás dostatečně velkou motivací. Ambice Panathinaikosu míří vysoko hlavně kvůli letním posilám. Naše ambice nejsou ale o nic nižší,“ přiznal na včerejší tiskové konferenci trenér Sparty Vítězslav Lavička. Letními změnami v Panathinaikosu měl na mysli hlavně příchod brazilského záložníka Gilberta Silvy z londýnského Arsenalu. Nejen on vzbuzuje v řadách soupeře respekt. „Jsou tam špičkoví řečtí hráči, samí reprezentanti. Doplnění o hráče ze zahraničí, kteří týmu dávají další rozměr. Čeká nás těžký soupeř,“ hodnotil Lavička soupeře. Zapomenout na evropské neúspěchy První zápas odehraje Sparta na domácí půdě, což si nepřála. Po losování to vypadalo, že se takovému sledu dvojutkání vyhne. Jenže pravidlo UEFA říká, že kluby ve vzdálenosti do šedesáti kilometrů nesmí hrát dva zápasy ve stejném pohárovém termínu, přednost dostala nakonec Slavia. „Takhle je to vylosované a nedá se nic dělat. Určitě je škoda, ze nezačínáme venku. Budeme muset uhrát dobrý výsledek nejdřív tady,“ nelámal si hlavu sparťanský kapitán Patrik Berger.

Spartě se v Evropě poslední dobou vůbec nedaří. Dříve pravidelný účastník Champions League zůstal mimo elitní společnost už třikrát. Nejvyšší čas napravit si pošramocenou reputaci. „Chtěli bychom zlomit sérii neúspěchů, které se s námi v Evropě táhnou. V Tiraspolu jsme to dobře nastartovali. Teď musíme ten postup úspěšně dotáhnout do konce,“ naplánoval si Berger.

Otazník visí nad startem několika hráčů. Zdravotní potíže má Matušovič, Wilfried, Kisel, ale i obránce Petr Voříšek. „Věříme, že Voříšek bude do zítřka zdravý. Na základě zdravotního stavu hráčů máme na soupeře přichystané dvě varianty, jednu ofenzivní a jednu opatrnější,“ dovolil si Lavička jemně poodkrýt karty.

Dnes se ukáže, jaká je reálná síla Sparty. Před výkopem očekávaného zápasu zatím panuje v jejích řadách mírné napětí. „Osobně cítím touhu, očekávání a motivaci. Manželka mě dokonce přistihla, že ji nevnímám,“ přiznal rozpačitě sparťanský kouč. Stejnou situaci zažil už jednou, když na bránu Ligy mistrů neúspěšně bušil ještě jako trenér Liberce. Zvládne reparát na jedničku? To bude definitivně jasné až za dva týdny po odvetě.

***

Sparta Praha

Panathinaikos Atény

- úvodní zápas 3. předkola LM - dnes od 20.45 na Letné - vysílá Galaxie Sport

Předpokládané sestavy Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kladrubský, Hušek - Kušnír, Berger, Zeman - Slepička.

Panathinaikos: Galinovič - Nilsson, Spyropulos, Gumas, Vyntra - Simao, Karagunis, Gilberto, Ninis - Salpingidis, Ivanschitz.

Autor: