Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Američané asi radar odloží. Šetří

Česko

Podle ministra obrany Roberta Gatese musí být armádní rozpočet „finančně realistický“.

WASHINGTON Bílý dům žádá Pentagon, aby v rozpočtu na příští rok seškrtal výdaje na protiraketovou obranu o téměř dvě miliardy dolarů, tedy zhruba o pětinu. Omezení by údajně mohlo zpomalit i realizaci plánovaného protiraketového štítu, jehož součástí má být radar v Česku a základna v Polsku.

Zpráva jistě potěší Rusy. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvítal už dřívější signály Spojených států, že nevylučují přehodnocení svých plánů na budování protiraketového štítu. V rozhovoru pro ruskou televizi pak v této souvislosti odmítl americkou argumentaci, že je protiraketová obrana motivována možným nebezpečím z Íránu. Omezení výdajů na protiraketovou obranu by podle agentur mohlo postihnout i budování podzemních sil pro antirakety v Kalifornii a na Aljašce, ale v první řadě prý zpomalí realizaci amerického systému v Evropě.

Nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí v pátek uvedl, že Spojené státy přehodnotí tempo vývoje protiraketového štítu, pokud Rusko bude souhlasit s tím, že pomůže zabránit Íránu, aby vyráběl jaderné zbraně. Staronový americký ministr obrany Robert Gates v pátek jednal s armádními veliteli o možnostech omezení rozpočtu Pentagonu v příštím roce. „Je to velmi citlivý proces. Ani já, ani nikdo jiný z účastníků nebude moci specifikovat, o čem se diskutovalo,“ řekl mluvčí Pentagonu GeoffMorrell.

Gates údajně prohlásil, že armádní rozpočet musí být nejen vojensky odpovědný, ale také finančně realistický. Zároveň žádal tvrdé rozhodnutí o programech, při jejichž realizaci vznikají „vážné problémy“. Předchozí prezident George W. Bush přišel loni v říjnu s rozpočtem zahrnujícím i 465,8milionu dolarů na vybudování radaru v Česku a základny s antiraketami v Polsku. Schválené finance na evropskou část protiraketového štítu byly o 246,3 milionu dolarů nižší, než původně žádala americká vláda; kongresmani ovšem při předběžném projednávání doporučovali ještě rozsáhlejší škrty.

Podle původních amerických představ měla být evropská část protiraketového systému hotová v roce 2013.

Autor: